U Kijevu su napadnute i otete tri aktivisktinje feminističke grupe Femen dok su se pripremale da protestuju protiv posjete Vladimira Putina
Ranije danas organizacija je javila da je vođa ove grupe Ana Gucol napadnuta u Kijevu i da joj je otet pas koga je vodila u šetnju.
Predsjednik Rusije je došao u Kijev da prisustvuje obilježavanju 1.025. godišnjice primanja hrišćanstva.
Gucol je rekla da je nepoznati muškarac udario pesnicom u lice, uzeo njenog psa i pobjegao.
Ona je rekla da je ne interesuje da sazna ko je napadač, da li je član ukrajinske drzavne bezbjednosti ili bandit koga je služba angažovala i ocijenila da se radi o aktu zastrašivanja zbog proslave ovog vikenda u Ukrajini koja ima političku konotaciju.
Rekla je će protesti protiv Putina biti organizovani bez obzira na taj napad.
"Svo to zastrašivanje i nasilje neće nas zaustaviti", rekla je Gucol
Ona je rekla agenciji Frans pres da su tri aktivistkinje Femena, koje su se spremale da protestuju centru Kijeva kao i fotograf tog pokreta, pretučeni i zatim odvedeni kolima u nepoznatom pravcu.
Kijevska policija koju je kontaktirao Frans pres navela je da nema informacije o tom incidentu.
Viktor Svjatski za koga je rečeno da politički savjetnik pokreta Femen rekao je da je napadnut u četvrtak blizu prostorija pokreta u Kijevu i da je taj čin takođe pokušaj zastrašivanja pred posetu ruskog predsjednika.
Pokret Femen, osnovan u Ukrajini čije je sjedište sada u Parizu, već nekoliko godina vodi akcije širom svijeta da osudi seksizam i diskriminaciju - njegove aktivistkinje se iznenada pojavljuju s golim grudima i natpisima na tijelu da privuku pažnju.
Grupa osuđuje i homofobiju, kolaboraciju države i crkve, autoritarne režime i izborne prevare.
Pripadnice grupe već su protestovale kada je Putin došao u aprilu u Hanover u Njemačkoj.
(Beta)