Posle gotovo 30 godina na vlasti, predsednik Kazahstana Nursultan Nazarbajev danas je podneo ostavku
"Odlučio sam da podnesem ostavku",rekao je on u obraćanju naciji.
Nazarbajev je na mestu predsednika zemlje bio od 1990. godine.
Na mestu vršioca dužnosti predsednika će do predsedničkih izbora biti predsednik senata Kasim Žomar Tokajev.
Nazarbajev je bio na mestu predsednika od 1990. godine, a 2015. godine peti put je izabran za predsednika.
Ovo je priličan šok za jednu zemlju iz nekadašnjeg SSSR-a, ti pre što se očekivalo da će autokrata Nazarbajev "vladati večno".
To mu je omogućavalo i to što je parlament 2007. godine uveo mogučnost da samo Nazarbajev lično bude predsednik u neograničenom broju mandata, dok za sve ostale eventualne kandidate važi samo najviše dva mandata.
Nazarbajev je Kazahstanom vladao "čvrstom rukom", pa je često i u zemlji van nje nazivan i diktatorom.
Politička opozicija je u zemlji bila slaba i razjedinjena, a demokratiji svakako nije pomoglo ni to što su dvojica opozicionih čelnika ubijena pod misterioznim okolnostima krajem 2005. i početkom 2006. godine.
Kritičari Nazarbajeva smatraju da su ta ubistva politički motivisana.
O demokratičnosti zemlje govore i neke ruge brojke. Na poslednjim predsedničkim izborima 2015. godine Nazarbajev je zvanično dobio 97,7 odsto glasova.
Protivkandidate su tada "glumili provladine figure" Turgun Sizdikov i Abelgazi Kusainov, koji su osvojili oko jedan odsto glasova, dok opozicija nije imala kandidate.
Šta će značiti njegova ostavka za njegovu decu, koja kontrolišu državnu naftnu kompaniju i rezerve nate na Kaspijskom moru ali i medije, videćemo. Ono što se zna da samom Nursultanu neće biti ništa, i pored toga što mu je svojevremno otkrivne račun u Švajcarskoj sa više od milijardu dolara dobijenih od Ševrona, i priznanja pod istragom u drugim zemljama biznismena koji su mu davali milione dolara mita. Jednostavno, parlament je odavno usvojio zakono po kome se predsednik države unapred oslobađa od krivičnog gonjenja.
Kazahstan je proglasio nezavisnost 16. decembra 1991. godine, kao poslednja sovjetska republika koja je to uradila.
Kazahstan je članica UN, OEBS, SZO, Saveta turkofonih država, Partnerstva za mir, Šangajske organizacije za saradnju, ODKB, Zajednice nezavisnih država i Evroazijske ekonomske unije.