Najmanje sedam osoba je stradalo u jakoj oluji i obilnim kišama koje su pogodile dijelove Evrope i dovele do velikih poremećaja u funkcionisanju saobraćaja i nestanke struje u desetinama hiljada domova.
Dvije žene, majka i ćerka, poginule su u Poljskoj nakon što je oluja srušila krov objekta za iznajmljivanje skija u zimovalištu Bukovina Tatrzanska blizu granice sa Slovačkom, i oduvala ga na ljude koji su stajali u blizini žičare. Troje ljudi je povrijeđeno, prenosi AP.
U Švedskoj se udavio jedan muškarac nakon što se prevrnuo čamac u kojem je bio s još jednim muškarcem, koji se još vodi kao nestao.
Stradala su i dva muškarca u Sloveniji i na jugu Engleske, nakon što je na njihove automobile palo drvo.
U Njemačkoj je vozač preminuo nakon što je kamionom naletio na parkiranu prikolicu radnika koji su čistili ostatke oluje sa autoputa u pokrajini Hesen.
Policija u Češkoj je saopštila da je oluja vjerovatno kriva za saobraćajnu nesreća u kojoj je poginuo muškarac koji je vozio, a žena putnica je povrijeđena. Istražitelji misle da je na automobil palo drvo.
Nakon što je u nedjelju pogodila Britaniju i Irsku, oluja je nastavila da se pomijera na istok, ostavljajući veliku štetu za sobom.Broj čeških domaćinstava bez električne energije dostigao je 290.000, prema elektroenergetskoj kompaniji CEZ.
U Velikoj Britaniji zbog nevremena 20.000 domaćinstava i dalje nema struju, a iako se oluja smirila u tom dijelu Evrope, meteorolozi najavljuju snežne padavine i mećave.
Stanovnici sjeverozapada Engleske evakuisani su zbog izlivanja rijeke Irvel, a u škotskom gradu Havik, koji se graniči sa Engleskom bistro i kuća sa apartmanima urušili su se u rijeku Teviot, ali na sreću niko nije povrijeđen.
Trajekti preko Engleskog kanala ponovo rade nakon što su u nedjelju zatvoreni, iako su službe na Twitteru napisale da su mogući daljnji prekidi.
Avio-kompanije koje lete do i sa američkih aerodroma pod uticajem oluje otkazale su više od 100 letova.
Oluja je protutnjala Francuskom, mada meteorolozi upozoravaju da bi udari vetra na Korzici mogli da dosegnu i do 200 kilometara na sat, a veliki talasi zabilježeni su i na sjevernoj obali.
Na putu koji povezuje Belgiju i Francusku snažan vjetar je prevrnuo kamion, dok je u Njemačkoj oko 50.000 domaćinstava bez struje.
U Njemačkoj su u pojedinim regionima, poput pokrajine Sjeverna Rajna- Vestfalija, zatvorene škole, a nekoliko osoba je povrijeđeno kada su grane sa drveća pale na njih.
U Njemačkoj su otkazane stotine letova zbog snažne zimske oluje.
U Frankfurtu su letovi ponovo uspostavljeni, ali je u Minhenu otkazano 420 letova.
Prekida ima i u željezničkom saobraćaju. Meteorološke službe upozorile su na visok nivo mora na obalama Danske, Norveške, Švedske i Finske.
Iako ciklon Kjara koji tutnji Evropom nije odnio ljudske živote u Belgiji, oluja je nanijela veliku emotivnu štetu stanovnicima grada Zotegema, gdje je živopisno 150-godišnje stablo topole iščupano iz korijena prije nego što je palo na seoski put i razbilo se na komade.
Drvo je od flamanske regionalne vlade dobilo zaštićeni status, a mještani sada planiraju da mu u petak održe poseban pomen.
"Drvo je toliko značilo svima", rekao je za AP Stefan Fostie, koji je pokrenuo inicijativu, dodajući da će "tada moći da mu odaju posljednju počast".