• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Izetbegović: Strahovito oružje u rukama Bosne i Hercegovine

Autor Siniša Stanić

Predsjednik Stranke demokratske akcije (SDA) Bakir Izetbegović rekao je danas da Bosna i Hercegovina ima na raspolaganju "strahovito oružje" i poručio kako bi o tome trebalo da razmisle svi oni koji imaju zle namjere prema toj zemlji.

 Izetbegović: Strahovito oružje u rukama Bosne i Hercegovine Izvor: FENA

Izetbegović je posjetio fabriku oružja i municije "Binas" kod Bugojna gdje su mu demonstrirali dejstva nekih od njihovih proizvoda, a čelnik vladajuće bošnjačke stranke nakon toga je novinarima kazao da je impresioniran viđenim.

"Prisustvovali smo prezentaciji nove granate proizvedene u `Binasu` u Bugojnu dometa preko 2.000 metara i koja puca vrlo frekventno i rafalno. Dakle, strahovito oružje u rukama Bosne i Hercegovine", rekao je Izetbegović, prenijela je Fena.

Ističe da je svaki napredak koji vojna industrija BiH učini "korak prema učvršćenju mira".

"Ovo je jedna obeshrabrujuća poruka za sve one koji eventualno imaju loše namjere u odnosu na BiH", dodao je Izetbegović oduševljen učinkom bacača granata i municije koje se izrađuje u Bugojnu.

Predsjednik vlade Federacije BiH Fadil Novalić je potvrdio da će u tom entitetu nastaviti ulagati u vojnu industriju s ciljem znatnog povećanja njezinih kapaciteta kako bi dosegnuli godišnju proizvodnju do 500 miliona evra.

"Prodaja naoružanja raste unatoč svim vapajima da nema ratova", obrazložio je te planove Novalić.

Vojna industrija u BiH čiji su pogoni gotovo u cjelosti koncentrisani na području Federacije BiH, iz godine u godinu sve više izvozi, a dominiraju različite vrste municije.

Vrijednost izvezene municije u 2019. godini bila je nešto veća od 120 miliona evra, prodavano je u pedesetak država, a najveći kupci su bile arapske zemlje poput Saudijske Arabije i Egipta.

(agencije, Mondo)

Možda će vas zanimati

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE