• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Mladi u BiH ne razmišljaju o ratu i sukobima, najviše strahuju za egzistenciju

 Bojana Ninković
Autor Bojana Ninković

Oko 91 odsto mladih nisu članovi nijedne nevladine organizacije, a njihovi najveći strahovi su mahom vezani za egzistenciju.

 evropska istraživanja mladi  Izvor: Vedran Ševčuk

Ovu su rezultati istraživanja pod nazivom „Odnos javnog političkog mišljenja prema evro-atlantskim integracijama u Bosni i Hercegovini“ koje je prošle godine sproveo Centar za međunarodne i bezbjednosne studije, među mladima u Banjaluci, Mostaru, Trebinju, Bihaću i Brčkom.

Ekonomista Miloš Grujić, jedan od koautora istraživanja, kaže da je u ovom istraživanju ukazano na strahove mladih i njihova razmišljanja.

"Imali smo pitanje 'koliko se mladih plaši rata ili napada nekih drugih sila na BiH' i ti strahovi su daleko manje izraženi od nekih drugih strahova koji se tiču bezbjednosti i siromaštva. Mladi ne znaju mnogo o svojoj lokalnoj zajednici, ili npr. o Savjetu ministara, ili nekim stvarima koje se njih konkretno i tiču. Imali smo trik pitanje da li ste čuli za NATO i da li ste čuli za Sjevernoatlantski savez (dva naziva za istu organizaciju) i dobijali smo potpuno razliličite odgovore," istakao je Grujić.

Izvor: Mondo - Vedran Ševčuk

Dodao je da je se mladi uključuju u neke procese prvenstveno "da bi dobili nešto za sebe," a da su njihovi strahovi mahom vezani za egzistenciju.

Zanimljivo je da je u istraživanju preksočeno Sarajevo.

"Svjesno smo preskočili Sarajevo zato što se u Sarajevu i dešavaju neki procesi, ima mnogo ambasada i drugih organizacijia, tako da smo namjerno 'iskrivili uzorak.' Imamo oko 1.000 ispitanika, a prosječna starost je oko 21 do 22 godine," naglasio je Grujić.

Osim njega rezultate istraživanja danas su u Banjaluci predstavili profesor Miloš Šolaja sa Fakulteta političkih nauka u Banjaluci i Davor Strika iz Centra za međunarodne i bezbjednosne studije.

Pročitajte i ovo

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE