Do 15 kilometara udaljene granice sa Crnom Gorom, izuzetno opasnom krivudavom stazom, ispod koje je velika provalija prema Drini, sa glavom u torbi uputiće se samo oni koji moraju.
Fočak Ranko Savić, iz protesta što se decenijama ništa ne preduzima da magistralni put Foča-Šćepan Polje, koji je dionica puta Sarajevo-Podgorica, prestane biti „put smrti” i „put strave i užasa”, ukrasio je svoju drvenu šupu, koja se nalazi pored tog puta, sa više od 80 ratkapni otpalih sa automobilskih točkova.
Savić priča da je ratkapne, koje spadaju sa točkova nailaskom automobila preko brojnih rupa na putu, sakupio sa komšijama za svega dvije godine i da bi ih bilo mnogo više da, zbog epidemije virusa korona, granični prelaz sa Crnom Gorom na Šćepan Polju nije bio više mjeseci zatvoren za saobraćaj.
Izvor: Igor Janković, Radio FočaOn navodi da kada vozači, krećući se iz pravca Crne Gore, prođu uski dio puta, koji je i najopasniji, i izađu na dvije trake, dodaju gas misleći da su konačno došli na bezbjednu dionicu i tada po pravilu spadaju ratkapne, a nerijetko dolazi i do oštećenja felni.
„Poslije svake kiše stvore se takozvane udarne rupe, koje su vjerujte duboke i po 30 centimetara, i vozači često ostaju bez ratkapni. Za samo dvije godine sakupili smo ih 86 i mislim da će, ako se brzo nešto ne preduzme u smislu prave sanacije, ne krpljenja rupa lopatom čiju smjesu izbaci prva kiša, ovdje biti i teških saobraćajnih nesreća”, kaže Savić.
Savić je ogorčen što je ova izuzetno važna dionica, koja spaja glavne gradove dvije susjedne države, decenijama zapostavljena.
Podsjeća da se 1985. godine na putu prema Šćepan Polju, na lokalitetu Dučeli, desila velika nesreća sa 12 mrtvih, a 2015. godine gotovo na istom mjestu poginule su tri djevojke.
U oba slučaja autobusi su sa uskog kolovoza skliznuli u provaliju.
Obećana izgradnja moderne saobraćajnice se odužila, a Savić ističe da je nedopustivo da se, dok novi ne bude napravljen, postojeći put ne održava na pravi način.
"Nažalost, sudbina ovog puta se veže za Hidroelektranu „Buk Bijela” na rijeci Drini, koja se pravi 50 godina, a još nije početa i Boga pitaj kada će biti napravljena. Da hoće makar ovaj dio do Šćepan Polja asfaltirati, pa neka ne bude ni brza cesta ni magistralni put, već samo čestit put koji neće imati rupa“, zaključio je Savić.
Izvor: Igor Janković, Radio FočaNa dijelu pored Savićevog imanja put još i liči na magistralni, jer ima dvije asfaltirane trake, sa brojnim oštećenjima, da bi nekoliko kilometara od tog mjesta prema Crnoj Gori počeo da se sužava sa sve više makadama.
Posljednjih nekoliko godina, put je na najopasnijim mjestima proširivan, ali ta proširenja nisu asfaltirana.
Ovih dana, dodatan problem stvorila su brojna klizišta koja su progutala kolovoz i prijete da otisnu put prema Drini.
Vozač Husein Orahovac iz Podgorice kaže da često koristi ovaj pravac i da ga dobro poznaje, pa ga ništa više ne može iznenaditi. “Put je grozan, istina, zavisi u koje doba godine. Ljeti je nekako podnošljivo, ali je gužva, a zimi je katastrofa”, kaže Orahovac.
U Javnom preduzeću „Putevi Srpske” navode da će u februaru, kao privremeno rješenje, izvršiti dosipanje dijelova kolovoza, koji su oštećeni klizištima i odronima, a da je u toku izrada elaborata za za trajno rješenje oštećenja.
„Interventno krpljenje rupa hladnom asfaltnom masom krenuće u narednim danima, dok će krpljenje rupa toplom asfaltnom masom krenuti nakon zimske sezone, odnosno sa početkom redovnog održavanja putne mreže”, naveli su iz „Puteva Srpske”.
(Igor Janković, Radio Foča)