• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Međunarodni dan prijevremeno rođenih beba: Najmanja beba rođena u UKC-u Republike Srpske težila je 490 grama

Autor Dragana Božić

Najmanja preživjela beba u UKC RS je imala 490 gr, a najnezrelija beba od 24 nedjelje, saopšteno je danas na Međunarodni dan prijevremeno rođene djece iz ove ustanove.

 Mrvice prijevremeno rođene bebe Izvor: UKC RS

Jedna od deset beba rodi se prije vremena širom svijeta. U Republici Srpskoj od ukupnog broja poroda oko 8 odsto je prijevremeno rođenih.

Prijevremeno rođenje je vodeći uzrok smrtnosti djece mlađe od jedne godine i drugi vodeći uzrok smrtnosti djece mlađe od pet godina. Svake godine, zbog prijevremenog rođenja u svijetu umire milion beba.

Da bi preživjele, prijevremeno rođenim bebama neophodna je podrška visokospecijalizovanih ljekara i medicinskih sestra kao i visokosofisticiranih aparata.

„Naše „mrvice“ se zbrinjavaju u Klinici za dječije bolesti Univerzitetskog kliničkog centra Republike Srpske, tačnije u Odjeljenju patološke neonatologije sa prematuritetom i Odjeljenju intenzivne njege i terapije, a trudnice se porađaju u Klinici za ginekologiju i akušerstvo uz dve babice i tri ljekara, a porod je uglavnom završen carskim rezom. Ovo govori u prilog činjenici da prijevremeno rođene bebe zahtjevaju multidisciplinarni pristup koji uključuje ljekare i medicinsko osoblje različitih specijalnosti“, saopšteno je iz UKC-a.

U Odjeljenju patološke neonatologije sa prematuritetom 2020. godine ukupno je hospitalizovano 729 djece. Od ukupnog broja terminske djece je bilo 4 118 (djeca iznad 37 nedjelja gestacije) a pre terminske 318 , što je oko 8 odsto od ukupnog broja novorođenih.

„U našoj ustanovi se zbrinjavaju prijevremeno rođene bebe iz čitave Republike Srpske. Od ukupnog broja prijevremeno rođene djece njih 60 odsto zahtijeva neki oblik intenzivnog liječenja. Ostalih 40 odsto zahtijeva poluintenzivnu njegu, a u slučaju pogoršanja vrlo lako se premjeste u Odjeljenje intenzivne njege i terapije koja je opremljena po svjetskim standardima sa visokospecijalizovanim medicinskim profesionalcima. Po stabilizaciji stanja djeca se premještaju na Poluintenzivnu njegu za nastavak dalje njege, ishrane i liječenja novorođenčeta“, kažu u UKC-u.

Naglašavaju, da neposredno nakon rođenja, prijevremeno rođena beba biva odvojena od majke, zbog neophodnosti posebnog liječenja i njege koje je veoma komplikovano i najčešće zahtijeva intenzivnu njegu. U tim okolnostima roditelji prijevremeno rođene djece izloženi su ogromnom stresu, osećaju nemoći, krivici, anksioznosti i strahu.

Pored pomoći stručnjaka, dragocjena im je i podrška drugih roditelja sa istim ili sličnim iskustvom. Iz tog razloga, osnovano je Udruženje roditelja prijevremeno rođene djece "Mrvice" koje pruža podršku roditeljima tokom njihovog često i višemjesečnog boravka u bolnici i mjesecima i godinama nakon otpusta iz bolnice.

Upravo su Članovi Udruženja porodica prijevremeno rođene djece "Mrvice" i predstavnici grada Banjaluka danas položili vijence na spomenik 12 beba, povodom Međunarodnog dana prijevremeno rođene djece.

Nakon polaganja vijenaca u centru grada pušteni su baloni ljubičaste boje, koja je simbol prijevremeno rođene djece, saopšteno je iz Gradske uprave.

Jelena Glišić iz Udruženja "Mrvice" rekla je da se danas širom svijeta obilježava dan posvećen prijevremeno rođenoj djeci, a u Banjaluci i Republici Srpskoj šestu godinu zaredom.

"Svake godine drugačijim aktivnostima obilježavamo ovaj dan i pokušavamo da proširimo svijest i da ljudi shvate da se prijevremeno rođena djeca nalaze svuda oko njih, da znaju šta to znači, šta te roditelje očekuje i kroz kakve borbe ta djeca prolaze i koliko su oni hrabri ljudi", rekla je Glišićeva.

Ona je podsjetila da je, u okviru "Ljubičastog novembra", a u susret Međunarodnom danu prijevremeno rođene djece, proteklog vikenda održano i donatorsko veče, a sva sakupljena sredstva biće iskorištena za adaptaciju prostora koje je Udruženje dobilo od grada Banjaluke.

Savjetnik gradonačelnika za društvene djelatnosti Milada Šukalo rekla je da se ovim obilježavanjem podiže svijest o prijevremenom rođenju i o tome šta sve ovi mališani prolaze u prvim godinama svog života, dodavši da nažalost neke posljedice prijevremenog rođenja nose i cijeli život.

"Želja nam je da kao Grad podržimo sve rizične grupe naših mališana i drago nam je da i Udruženje `Mrvice` možemo da podržimo kroz različite projekte i aktivnosti", istakla je Šukalo.

U znak podrške prijevremeno rođenoj djeci, večeras će zgrada Gradske uprave simbolično svijetliti u ljubičastoj boji.

Pročitajte i ovo

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE