Klinika za onkologiju Univerzitetskog kliničkog centra Republike Srpske u Banjaluci lani je zbrinula 11.147 pacijenata i u tom periodu obavljeno je 7.180 pregleda, saopšteno je iz UKC-a.
Generalni direktor UKC-a Vlado Đajić rekao je, povodom Svjetskog dana borbe protiv malignih bolesti, da je njihova Klinika za onkologiju zadovoljila sve potrebe svih pacijenata, uprkos pandemiji virusa korona.
U saopštenju UKC-a navodi se da je posljednjih nekoliko godina znatno unaprijeđena edukacija kadra, kao i potrebna medicinska oprema.
Zbog pandemije virusa rukovodstvo UKC-a odlučilo je da se Klinika za onkologiju smjesti u centar grada, na lokaciji stare Hirurgije da bi se tako zaštitila ova najosjetljivija kategorija pacijenata.
"Prethodno je zgrada potpuno rekonstruisana, uređena su kupatila, mokri čvorovi, zamijenjena je stolarija, prostor okrečen, promijenjene su instalacije. Povećani su kapaciteti Klinike i od tada nema liste čekanja za zračnu terapiju pacijenata iz cijele Srpske", naveli su iz UKC-a.
Izvor: UKC RSU saopštenju najveće zdravstvene ustanove Srpske navodi se da se, nažalost, zbog povećanog broja oboljelih od karcinoma ukazala potreba za izgradnjom Instituta za onkologiju.
Iz UKC-a navode da je ta potreba prepoznata zahvaljujući razumijevanju i podršci Vlade Srpske, Ministarstva zdravlja i socijalne zaštite, generalnog direktora Vlade Đajića i poslovodstva UKC-a, zbog čega ove godine treba da počne izgradnja nove zgrade za liječenje malignih bolesti.
"Cilj je projektovanje, izgradnja i opremanje namjenskog objekta za pružanje zdravstvene zaštite oboljelima od malignih bolesti UKC Srpske koji bi obuhvatio klinike za hematologiju, onkologiju i palijativnu njegu, koja će imati 50 kreveta. Objekat bi služio za smještaj pacijenata na dužem liječenju, ali i kao dijagnostički centar", saopšteno je.
Đajić je sa načelnikom Klinike Zdenkom Gojković posjetio pacijente i pružio im podršku na putu ozdravljenja. On je tom prilikom zaposlenima, ljekarima i drugom medicinskom osoblju zahvalio za sav uloženi trud na planu liječenja pacijenata oboljelih od malignih bolesti.
"Prethodni period bio je izuzetno zahtjevan za zdravstveni sistem i radnike, ali bez obzira na virus, dijagnostika i terapija se nisu mogli odgađati jer karcinom ne uzima u obzir pandemiju, već napreduje", rekao je Đajić.
(MONDO)