U Republici Srpskoj ne postoje zvanični podaci o broju maloljetnika koji učestvuju u igrama na sreću, niti je do sada rađeno zvanično istraživanje subjekata zaštite, iako se u javnosti često govori da je ovaj problem veoma prisutan.
Ombudsman za djecu Gordana Rajić je istakla da javnosti nisu dostupni ni podaci o tome da li se i koliko često vrši inspekcijski nadzor nad sprovođenjem zakonskih odredaba kojima je jasno definisano da je licima mlađim od 18 godina zabranjeno učešće u igrama na sreću, kao i ulazak u objekte u kojima se one priređuju.
"Shodno tome ne postoje ni organizovane sistemske mjere, kako u oblasti prevencije, tako i u oblasti interventnog djelovanja", navela je Rajićeva.
Ona je dodala da je Ombudsman za djecu 2021. godine sačinio poseban izvještaj o učešću mladih u igrama na sreću, kojim je obuhvaćen određen broj srednjoškolaca, ali, kako navodi, on nije odraz stvarnog stanja, niti se na osnovu njega može utvrditi da li je ovaj trend u porastu, niti ostali parametri bitni za analizu i praćenje ove pojave.
"Navedeni izvještaj je pokazatelj da uprkos zakonskoj zabrani određeni broj maloljetnika učestvuje u igrama na sreću i ima nesmetan pristup objektima u kojima se one priređuju, a veoma zabrinjavajući je i podatak da dio mladih igre na sreću igra sa svojim roditeljima", istakla je Rajićeva.
Prema njenim riječima, problem su i sve zastupljenije onlajn igre na sreću, budući da se na ovaj način može učestvovati bilo gdje i bilo kada.
"Pažnju je neophodno usmjeriti, prije svega, na provođenje preventivnih mjera s ciljem sprječavanja ponašanja koja mogu imati negativne posljedice po zdravlje i psihofizički razvoj djeteta", istakla je Rajićeva.
/FOTO: Kako se uništavaju aprati za kockanje/
Ona je dodala da je upravo iz tog razloga neophodno da svi priređivači igara na sreću poštuju zakonske odredbe i ne dozvoljavaju djeci da učestvuju u igrama na sreću, a da inspekcijski organi pojačaju nadzor.
"Potrebno je da subjekti zaštite, uključujuči školu, roditelje i širu društvenu zajednicu, posebnu pažnju posvete provođenju preventivnih aktivnosti, u smislu promovisanja zdravih životnih stilova, kako bismo zaštitili djecu i mlade od svih oblika zavisnosti, uključujući i zavisnost od igara na sreću", navela je Rajićeva za agenciju Srna.
Ona je naglasila da je važno da se djeca edukuju o rizicima i štetnosti igara na sreću, njihovo usmjeravanje da svoje aktivnosti i slobodno vrijeme provode na kvalitetan način, te da odrasli svojim primjerom budu uzor djeci i mladima.