• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Psihijatar Aleksandar Pejić za MONDO: Ubistva i samoubistva su posljedica nebrige o mentalnom zdravlju

 vesna.jpg
Autor Vesna Kerkez

Aleksandar Pejić, specijalista psihijatar iz Banjaluke u autorskom tekstu za MONDO objašnjava zašto je mentalno zdravlje ključno i neophodno za dobrobit svakog od nas.

 Psihijatar Aleksandar Pejić o važnosti mentalnog zdravlja Izvor: Shutterstock

Zdravlje uopšteno, a unutar njega mentalno zdravlje kao poseban, ali veoma značajan aspekt zdravlja, intimna je i životno vjerovatno najvažnija vrijednost svakog pojedinca, ali i svih ljudskih zajednica.

Mentalno zdravlje je preduslov i temeljna odrednica kvaliteta života. Prema definiciji Svjetske zdravstvene organizacije mentalno se zdravlje opisuje kao '"stanje u kojem osoba ostvaruje svoje sposobnosti, može se nositi sa stresom svakodnevnog života, raditi produktivno i plodno i pridonositi".

Proteklih sedmica i mjeseci smo svi imali priliku da, putem medija, pratimo izvještaje o mnogim neželjenim događajima koji se uzrokovani različitim mentalnim oboljenjima.

Direktno ili indirektno, svjedočimo samoubistvima i ubistvima u našoj neposrednoj blizini ili samo par stotina kilometara od naših domova. Ubistva ili pokušaji ubistva više nisu „rezervisana“ za kriminalni dio društva, nego se dešavaju u našim porodicama, firmama, ulicama i parkovima. Sve to je posljedica konstantne nebrige za mentalno zdravlje. Kao društvo, ne vodimo računa o mentalnom zdravlju i ta nebriga danas ima snažne posljedice. Kao pojedinici, većina naših građana svjesno zanemaruje simptome i tegobe koje ukazuju na poteškoće mentalne prirode.

Procjenjuje se da u svijetu od mentalnih poremećaja pati oko 450 miliona ljudi, a da su kod nas različita mentalna oboljenja na drugom mjestu po broju dana bolničkog liječenja.

Naučnici naglašavaju činjenicu da su mentalni problemi češći uzrok obolijevanja i preranog umiranja nego somatske bolesti, te procjenjuju da će depresija do 2030. godine prvi vodeći uzrok globalnog opterećenja bolestima. Sve navedeno ukazuje na potrebu za ulaganjem u mentalno zdravlje: rano otkrivanje i liječenje te rehabilitaciju i unapređenje mentalnog a time i opšteg zdravlja, čime se doprinosi dobrobiti i ekonomskoj koristi pojedinca i društva.

Današnji uslovi života (socijalni, ekonomski i širi društveni uslovi) i uslovi odrastanja više nego ikad prije onemogućavaju i otežavaju ostvarivanje običnih životnih potreba. U gradskim sredinama, dolazi do sve veće otuđenosti i sve više izostaju tradicionalni oblici podrške i pomoći. Sve to, u kombinaciji s konstantnim pritiskom da se mora i može u svemu biti uspješan, da se moramo ostvariti profesionalno i porodično, te konstantna borba za egzistenciju, dovodi do značajno povećanog rizika od mentalnog obolijevanja.

Izvor: Shutterstock

Da bismo sačuvali svoje mentalno zdravlje, šta možemo uraditi?

Moramo biti svjesni značaja mentalnog zdravlja. Moramo biti spremni zatražiti stručnu pomoć i moramo prestati smatrati "mentalno zdravlje" tabu temom.

Poremećaji poput narcističkog poremećaj ličnosti su sve češći u modernim društvima.

Narcizam je psihički poremećaj koji uzrokuje pojačan doživljaj samovažnosti i duboku želju za primanjem pažnje i divljenja. Oni koji boluju od ovog poremećaja vjeruju da su ”važniji” od drugih i imaju malo obzira za tuđa osjećanja. Ipak, iza maske samouvjerenosti krije se krhko samopouzdanje osjetljivo na svaku pa i najmanju kritiku. Da bi se osoba koja pati od ovakvog poremećaja mogla uspješno izliječiti potrebno je suočiti sa stvarnošću.

Mnoga druga mentalna oboljenja (anksioznost, depresije, PTSP, itd.) se uspješno liječe i dovoljno je samo potražiti stručnu pomoć kod ljekara specijaliste psihijatrije.

(MONDO)

Možda će vas zanimati

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE