• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Minimalne plate u regionu i svijetu: U republikama bivše Jugoslavije minimalac od 130 do 878 evra

Autor Vesna Kerkez

Minimalna plata trebala bi biti dovoljna da osigura osnovne potrebe radnika, kao što su hrana, stanovanje, zdravstveno osiguranje… ali to danas nije slučaj u velikoj većini država svijeta.

 Kolika je minimalna plata u regionu i svijetu Izvor: Mondo/Stefan Stojanović

U godini za nama u svijetu su zabilježene rekordne stope inflacije koje su najteže pogodile najsiromašnije slojeve društva, a među njima je najviše onih koji primaju minimalne plate, piše Al džazira Balkan.

Svrha minimalne plate je da uspostavi osnovni nivo dohotka, što bi u idealnom slučaju bilo dovoljno da osigura osnovne potrebe radnika, kao što su hrana, stanovanje, zdravstveno osiguranje… ali to danas nije slučaj u velikoj većini država svijeta.

U zemljama u kojima postoji, minimalnu platu određuje vlada, dok u nekima sindikati i poslodavci plate dogovaraju kroz kolektivne ugovore.

Istraživanje Picodija pokazuje ogromne razlike u platama od zemlje do zemlje. Dok je radniku u Nigeriji zagarantovana minimalna plata manja od 70 eura, radniku u Luksemburgu će biti isplaćeno dvije hiljade evra više.

Stopostotno povećanje

Kao odgovor na inflaciju skoro sve zemlje obuhvaćene istraživanjem podizale su vrijednost minimalne plate. Ističu se Argentina i Turska, koje su povećale svoje minimalne plate za 100 posto ili više u odnosu na one iz januara 2022.

Turska pati od tekuće valutne krize, a lira je izgubila više od 40 posto svoje vrijednosti iz 2021, dok su cijene osnovnih namirnica znatno porasle.

Argentina, druga najveća ekonomija Južne Amerike, kao odgovor na veoma visoku inflaciju tri puta je objavila povećanje minimalne plate tokom 2022.

Pogledajte koliko iznose minimalne plate u zemljama širom svijeta, te za koliko su one povećane u posljednjoj godini.

Zbog velikih razlika u bruto i neto prihodima uzrokovanih različitim poreskim sistema u različitim zemljama, korišten je iznos neto plate, tj. iznos novca koji stigne na račun radnika.

Izvor: Picodi

Izvor: Picodi

Izvor: Picodi

I u državama regiona veliki je nesrazmjer u iznosu minimalne plate.

Dok će za puno radno vrijeme na Kosovu radnik dobiti između 130 i 170 evra, u zavisnosti od starosne dobi, radniku u Sloveniji zagarantovana je minimalna plata od 878 evra.

Crna Gora je programom „Evropa sad“ povećala minimalne plaće na 450 evra, dok su plaće u Bosni i Hercegovini (304 evra), Srbiji (341 evro) i Sjevernoj Makedoniji (327 evra) približno iste veličine.

Minimalna plata igra važnu ulogu u zaštiti radničkih prava i borbi protiv siromaštva. Međutim, potrebno je razmotriti različite faktore i pristupe u određivanju visine minimalne plate kako bi se osigurao balans između zaštite radnika i potrebe za fleksibilnošću poslovanja.

Pred sindikatima i organizacijama za zaštitu radničkih prava je velika borba, jer u mnogim zemljama minimalna plata nije dovoljna za osiguranje dostojnog života radnika.

(MONDO)

Možda će vas zanimati

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE