Od petka, 11. avgusta, na snagu će stupiti danas usaglašene mjere za suzbijanje afričke kuge svinja u Srpskoj kojima se dozvoljava prevoz zdravih grla radi prodaje iz ugroženog područja, unutar i van njega, klanje u domaćinstvu za vlastite potrebe.
Takođe se propisuje način klanja u klaonicama, a sve po strogo određenim uslovima.
Ministar poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Republike Srpske Savo Minić istakao je da je propisano da se po hitnom postupku u ugroženim i zaraženim područjima uz ispunjene propisane tehničke uslove i biobezbjednosne veterinarske mjere može dati privremena dozvola za klanje prasaca radi pečenja.
On je istakao da su mjere donesene kako bi se spriječilo širenje afričke kuge i kako bi se smanjila populacija svinja i spriječilo bacanje zdravog mesa.
"Razmotrili smo sve mogućnosti termičke obrade mesa i stalno je bilo pitanje da li će se moći peći prasci na ražnju. Da! I to smo predvidjeli devet metoda koje zagovara struka prilikom termičke obrade mesa da bi, ukoliko postoji, virus bio uklonjen", rekao je Minić novinarima nakon sastanaka u Banjaluci na temu suzbijanja afričke kuge svinja u Srpskoj.
On je istakao da je Republika Srpska prva u regionu koja će usvojiti navedeni modalitet borbe protiv afričke kuge svinja.
"Na ovaj način smanjujemo i modalitet sive ekonomije i crnog tržišta kada su u pitanju proizvodi od svinjetine i žive svinje, jer smo sigurni da nelegalan prevoz i sve ono što se zvalo švercom jeste jedan od vektora širenja afričke kuge svinja", rekao je Minić.
On je naglasio da je potrebna bolja saradnja određenih lokalnih zajednica kada je riječ o borbi sa afričkom kugom svinja.
"Želim da pozovem sve naše građane da konzumiraju domaće meso u ovim procedurama koja su sada jasno propisana. Pravilnik ću propisati sutra ujutro i on od petka stupa na snagu", izjavio je Minić.
On je rekao da je Ministarstvo danas pozvalo na sastanak i predstavnike Lovačkog saveza Republike Srpske jer su divlje svinje jaki vektori prenošenja afričke kuge svinja.
"Propisivaćemo mjere koje se budu osnosile i na smanjenje ove populacije", rekao je Minić.
On je napomenuo da Veterinarski institut Republike Srpske "Dr Vaso Butozan" može odgovoriti na oko 1.000 dnevnih uzoraka za otkrivanje bolesti svinja.
"Sa današnjim danom u Republici Srpskoj izvršena je eutanazija 28.000 svinja, ali smo skoro 6.000 svinja najboljeg kvaliteta kroz interventno klanje, ulaganje naše 50 odsto a 50 odsto od mesoprerađivača, uspjeli skloniti iz žarišta i to meso će biti iskorišteno", rekao je Minić.
Sastanku u Administrativnom centru Vlade Republike Srpske prisustvovali su i uzgajivača svinja Srpske, Instituta "Dr Vaso Butozan", te veterinatske struke.
(MONDO)