• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Mještani Bistrice tuže RS, Prijedor i "Drvo-export": "Rudnik uglja otvoren mimo zakona, ministar vršio pritisak..."

Autor Nikolina Damjanić

Mještani Bistrice podnijeli su krivičnu prijavu protiv Grada Prijedora, Republike Srpske i preduzeća “Drvo-export” iz Teslića zbog dodjele koncesije za otvaranje rudnika uglja lignita na području ove mjesne zajednice. Tvrde da je koncesija nezakonita.

 7.jpg Izvor: Slaven Petković - Mondo

Dragana Stanković, advokatica koju su mještani Bistrice angažovali na ovom slučaju, kaže da je podnesena parnična tužba Osnovnom sudu u Prijedoru u kojoj je, između ostalog, zatražena zabrana obavljanja bilo kakvih aktivnosti i radova teslićkom preduzeću “Drvo-export”, jer ne posjeduje ekološku dozvolu.

“Radovi u Bistrici su se počeli obavljati mnogo prije nego što je počeo postupak izdavanja ekološke dozvole. Tražili smo da sud naloži preduzeću da stanje životne sredine vrati u prethodno, odnosno prije njihovih radova i djelatnosti”, kaže Stankovićeva.

Prijavom je zatraženo da se utvrdi na koji su sve način prekršena prava mještana koja su im zagarantovana Ustavom Republike Srpske.

“Radi se o pravu poštovanja doma i mirnog živpota, na zaštitu zdravlja, mirnu životnu sredinu, pravu na ljudsko dostojanstvo i mirno uživanje imovine. Tužbom je zatraženo da se mještanima nadoknadi nematerijalna šteta nastala kršenjem ovih prava”.

Advokatica kaže da Grad Prijedor i Republika Srpska nisu ništa uradili da zaštite građane i to je razlog zbog kojih su i oni obuhvaćeni tužbom.

“Bili su upoznati sa svim radnjama koje preduzima ‘Drvo-export’. Ekološka dozvola nije izdata, iako ih je resorno ministarstvo prethodno obavezalo da pokrenu postupak njenog izdavanja. Ekološkom dozvolom se propisuju mjere zaštite životne sredine i način kako će se zaštiti građani”.

Izvor: Slaven Petković - Mondo

Stankovićeva ističe da je izdavanje ekološke dozvole sporno, jer je zbog prethodnih radova, životna sredina na tom lokalitetu već izmijenjena i narušena.

“Nije utvrđeno prethodno stanje životne sredine, što je uvijek uslov kod njenog izdavanja”.

Podsjeća da su mještani u par navrata podnijeli krivične prijavu, konkretno zbog zagađivanja rijeke Crljenače (3. oktobar 2023. godine), izazvanog radovima preduzeća “Drvo-export”, ali da nisu dobili nikakav konkretan odgovor.

“U prijavi dostavljenoj Okružnom javnom tužilaštvu u Prijedoru je tačno objašnjeno kako je došlo do zagađenja. Trebalo je da se izvrši uviđaj na licu mjesta i analiza vode iz rijeke, kao i da se saslušaju mještani. Iako je proteklo više od tri mjeseca od prijave nije urađeno ništa od toga. Zakonom je propisano da se istraga uradi što prije, a u ovom slučaju to nije urađeno”, rekla je Stankovićeva.

Izvor: Slaven Petković - Mondo

Zoran Ninić, tužitelj i mještanin Bistrice kaže da od aprila, od kada su pokrenuli prijave ali i proteste, do danas nije bilo nikakve reakcije nadležnih organa.

“Inspekcije su dolazile i odlazile. Mi smo shvatili da nije u pitanju samovolja pojedinca već je problem kompletan ustavno - pravni poredak. Gradonačelnik Prijedora Slobodan Javor obećao je podršku ali nam je vrlo brzo okrenuo leđa. Građani imaju utisak da su odbačeni. Sad smo u situaciji da naše porodice spakujemo i odemo u inostranstvo”, rekao je Ninić.

Slikovito je ilustriovao kako je narušeno stanje na nekoliko lokaliteta u Bistrici: na jednom mjestu vodenica sada služi kao skladište uglja, isto kao i potok, njive itd.

“Zato podižemo tužbu protiv onih koji su odgovorni za ovo i koji se nisu potrudili da to spriječe. Postoje sudovi izvan Republike Srpske, ako treba doći ćemo i do Evropskog suda za ljudska prava u Strazburu. Ko ovo može vratiti u prethodno stanje?”, pita se Ninić.

Ninić kaže da im niko od nadležnih nije direktno prijetio ali da su im poslate poruke “između redova”.

“Imali smo indirektan pritisak od ministra (bezbjednosti u Savjetu ministara BiH) Nenada Nešića, sa kojim sam lično imao sastanak u Banjaluci gdje je tražio da se povučemo i da mi to ne možemo zabraniti. Šta ima ministar bezbjednosti sa eksploatacijom uglja?”, upitao je on.

Ninić podsjeća da je Bistrica druga mjesna zajednica po veličini na teritoriji Grada Prijedora i da se radi o mjestu koje je naseljeno.

“Kroz Bistricu prolazi trasa auto-puta koja će da je podijeli na pola. Niko od nadležnih ne želi da je premjesti. Iznad Bistrice je kamenolom Mamić i zajedno sa rudnikom spoj te tri stvari čine da Bistrica kakva jeste danas ode u prošlost”.

Radmila Zrnić, mještanka MZ Bistrica upozorila je na problem odrona zemljišta usljed potkopavanja bagera i mašina koje su u vlasništvu tesličkog preduzeća.

“Moja parcela se nalazi van eksploatacionog polja i pogrešnim građevinskim pristupima se ona odronjava”.

Redžib Skomorac, pravni savjetnik Centra za životnu sredinu, kaže da je prema njihovim saznajima situacija u Bistrici prvi slučaj u BiH u kojem je grupa građana ugrožena zbog dodjele koncesije.

“Radi se konkretno o nezakonitoj realizaciji koncesije. Iz tog razloga ovaj slučaj ima kapaciteta da se riješi”, zaključio je on.

 (MONDO)

Možda će vas zanimati

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE