• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Evo šta je pokazalo istraživanje o vršnjačkom nasilju u školama u RS: Izvještaj uskoro pred poslanicima

Autor Dragana Božić

Dobijene podatke o vršnjačkom nasilju Ombudsman će Narodnoj skupštini RS predstaviti kao glas djece o ovoj jako važnoj i kompleksnoj temi.

 Izvještaj o vršnjačkom nasilju u NSRS Izvor: MONDO

Ombudsman za djecu proveo je istraživanje o vršnjačkom nasilju među učenicima od 1. do 3. razreda srednjih škola u Republici Srpskoj, a prema rezultatima koje su dobili deset odsto srednjoškolaca od 5.700 ispitanih izjasnilo se da su bili žrtve vršnjačkog nasilja u prvom polugodištu, a 20 odsto je navelo da su bili žrtve tokom školovanja.

"Čak 40 odsto je reklo da poznaje nekoga ko je bio žrtva vršnjačkog nasilja, a najzastupljenije je verbalno nasilje i socijalna isključenost. Učenici su navodili da se nasilje najčešće dešava u učionici", navedeno je Posebnom izvještaju o vršnjačkom nasilju u vaspitno-obrazovnim ustanovama (možete ga pronaći u materijalima za sjednicu - LINK).

Pet odsto počinilaca su zaposleni u školi

Zabrinjavajuće je da je na pitanje „Ko je počinilac nasilja?“ 54 odsto učenika reklo da je počinilac bio učenik iz njihove škole, devet odsto da je to bio učenik iz druge škole, a čak pet odsto učenika je reklo da je to neko od zaposlenih u školi.

"Zanimljivo je da je u ovom pitanju ostavljena mogućnost da je nasilje počinjeno od strane zaposlenog i ono što nas zabrinjava je podatak da su učenici naveli da je u pet odsto slučajeva nasilje počinjeno upravo od onih koji bi trebali zaštiti, zaustaviti i spriječiti bilo koji oblik nasilja", navodi se.

Porazni su i odgovori o reakcijama nakon prijavljivanja nasilja gdje se prema dobijenim podacima navodi da je njih 31 odsto reklo da nije bilo nikakve reakcije.

"Iz dostavljenih odgovora učenici su naveli da je najvećem broju slučajeva odreagovano i to od strane odjeljenskog starješine ili stručne službe, što je u pozitivnoj korelaciji i sa odgovorima na pitanje kome bi se povjerili i prijavili nasilje. Zabrinjava podatak iz odgovora učenika koji upućuje da se na prijavu nasilja ne reaguje. Zakonska regulativa je jasna u ovom dijelu, a akcenat se stavlja na adekvatnu i blagovremenu reakciju nadležnih organa i službi. Sam Protokol o postupanju u slučaju nasilja, zlostavljanja ili zanemarivanja djece propisuje dužnost svih zaposlenih u vaspitno – obrazovnim ustanovama za pojave nasilja nad djecom, te ih obavezuje na preduzimanje mjera radi otkrivanja i prijavljivanja problema i odgovarajuće pomoći djetetu", stoji u Izvještaju koji će se pred poslanicima NSRS naći na 8. redovnoj sjednici koja će biti održana 12. marta.

Nema zvaničnih podataka

Na toj sjednici Ombudsman za djecu RS iznijeće i zaključak u kojem se navodi da i pored brojnih međunarodnih dokumenata, domaćih zakonskih i podzakonskih akata, koji uređuju oblast zaštite djece od svih oblika nasilja, zlostavljanja i zanemarivanja, nasilje nad djecom i među djecom je i dalje prisutno.

"Kada je u pitanju nasilje nad i među djecom poseban problem predstavlja činjenica da nema zvaničnih podataka, odnosno evidencija iz kojih bi se, pored toga, da li je i koji oblik nasilja u porastu, mogli pratiti i drugi parametri vezani za nasilje", stoji u ovom izvještaju.

Ombudsman će predložiti i preduzimanje potrebnih mjera i aktivnosti radi zaštite djece od nasilja koje će biti upućene Ministarstvu prosvjete i kulture RS, Republičkom pedagoškom zavodu, svim vaspitno obrazovnim ustanovama i Ministarstvu porodice, omladine i sporta.

(Mondo)

Možda će vas zanimati

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE