• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Brojne aktivnosti Udruženja za edukaciju djece: "Cilj je stvoriti sigurno okruženje za sve"

Autor Dragana Božić

Udruženje za edukaciju djece "Mio Mondo" organizuje radionice u Osnovnoj školi "Sveti Sava" Lauš u Banjaluci na temu "Prepoznaj nasilje", tokom kojih stručno osoblje upoznaje djecu sa sveprisutnijim problemom nasilja među vršnjacima.

 Udruženje za edukaciju djece Mio Mondo radionice Izvor: Udruženje Mio Mondo/Ustupljena fotografija

Ipak, ovo udruženje ne bavi se samo radionicama o vršnjačkom nasilju, već sveobuhvatnim razvojem djece.

O radu udruženja “Mio Mondo” pričali smo sa predsjednikom Aleksandrom Sladojevićem koji nam je rekao da primarna djelatnost uključuje organizovanje edukativnih programa, radionica, kreativnih aktivnosti i različitih edukativnih sadržaja koji podstiču lični i socijalni razvoj djece.

“Udruženje organizuje razne obrazovne programe i radionice usmjerene na razvoj vještina, kreativno izražavanje, lični razvoj i socijalne vještine. Tematski se fokusiraju na važne teme, kao što su prevencija nasilja, emocionalna pismenost, komunikacijske vještine i timski rad", rekao je Sladojević za Mondo portal.

Cilj “Mio Monda” je stvaranje podržavajućeg okruženja koje omogućava djeci da se razvijaju, uče i rastu u sigurnom i stimulativnom okruženju, a aktivnosti su uglavnom usmjerene na djecu različitog uzrasta. Udruženje, kako nam je naveo Sladojević, ima tim stručnjaka, uključujući pedagoge, psihologe, druge profesionalce, koji vode aktivnosti i pružaju podršku djeci. Oni rade na osnaživanju djece i njihovih porodica, kao i na unapređenju njihovih vještina.

“U Udruženju za edukaciju djece "Mio mondo" broj angažovanih ljudi se mijenja u zavisnosti od specifičnih potreba i obima pojedinačnih projekata. Trenutno u Udrużenju radi troje ljudi, a zavisno od projektnih aktivnosti uključuju se i drugi saradnici i volonteri”, kaže Sladojević.

Ističe da je odziv djece na radionicama, edukacijama, izletima i drugim aktivnostima udruženja dobar, sa konstantnim interesovanjem i aktivnim učešćem, a povratne informacije su veoma pozitivne.

“Broj djece na radionicama zavisi od aktivnosti, uglavnom se kreće u rasponu od 15 do 30 djece po aktivnosti. Povratne informacije, koje redovno prikupljamo kako bismo poboljšali kvalitet programa i prilagodili ih potrebama zajednice, su veoma dobre. Djeca uživaju, a roditelji ističu da su radionice korisne za razvoj vještina i kreativnosti”, rekao je Sladojević.

Jedna od mnogobrojnih radionica koje su do sada održali je “Prepoznaj nasilje” koja se održava u banjalučkoj Osnovnoj školi “Sveti Sava”, a udruženje će, kako tvrdi pedagog Mira Marić, nastaviti sa aktivnostima fokusiranim na temu nasilja, prepoznajući da je to ozbiljan problem koji zahtijeva stalnu pažnju.

“Organizujemo radionice, edukacije i diskusije kako bismo podigli svijest i pružili podršku kako djeci, tako i roditeljima. Naš cilj je da pružimo informacije o prevenciji nasilja, razvijanju vještina za rješavanje konflikata i stvaranju sigurnijeg okruženja za sve. Kroz ove aktivnosti, želimo da ohrabrimo djecu da otvoreno govore o svojim iskustvima i problemima, stvarajući tako prostor za empatiju i razumijevanje", rekla je za Mondo Marićeva.

Ističe da nasilje među djecom postaje sve prisutnije zbog niza faktora, uključujući uticaj medija, nasilnih video igrica, stresne porodične situacije i nedostatak emocionalne podrške.

“Ponekad djeca uče negativne obrasce ponašanja od vršnjaka ili čak odraslih u svom okruženju. Društvene mreže dodatno otežavaju situaciju, jer pružaju mogućnost za cyberbullying”, kaže naša sagovornica.

Naglašava da je, kako bismo se suprotstavili ovom problemu, potrebno preduzeti konkretne korake:

- Organizovati radionice i programe za djecu i mlade o emocionalnoj inteligenciji, toleranciji i prepoznavanju nasilja.
- Pružiti podršku porodicama kako bi mogle otvoreno razgovarati o nasilju radeći na razvoju zdravih komunikacijskih vještina.
- Kroz škole i zajednice naglašavati važnost prijateljstva, saradnje i empatije.
- Kroz saradnju sa medijima promovisati sadržaj koji vraća pažnju na pozitivne modele ponašanja umjesto na nasilje.

"Kombinovanjem ovih pristupa možemo stvoriti sigurnije i podržavajuće okruženje za djecu, smanjujući učestalost nasilja i podstičući zdravije međuljudske odnose", smatra Marićeva.

Zainteresovani roditelji i djeca se mogu prijaviti za aktivnosti ili doći na radionice direktno u prostorije JU OŠ "Sveti Sava".

Predsjednik Udruženja za edukaciju djece rekao nam je i da se “Mio Mondo” finansira kroz projekte koji mogu biti finansirani kroz donacije, grantove ili sponzorstva.

“Kada udruženje nije uključeno u projekte, usluge se nude po simboličnim cijenama, što omogućava većem broju djece da učestvuje”, rekao je Sladojević.

Svi koji su zainteresovani da pomognu rad udruženja više informacija mogu dobiti na broj telefona 066/671-370 ili putem Instagram stranice.

(Mondo)

Možda će vas zanimati

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE