Iz Eko toplane tvrde da je od njihovog osnivanja nivo zagađenosti u Banjaluci značajno smanjen, evo šta predlažu..
Iz preduzeća Eko toplane oglasili su se danas u vezi visoke zagađenosti vazduha u Banjaluci, a koji je posljednjih nekoliko dana dostizao nivo opasan po ljudsko zdravlje, te naveli kako oni posluju u skladu sa ekološkim dozvolama.
Tvrde da su rezultati svih dosadašnjih mjerenja pokazali da je nakon osnivanja Eko toplana i prelaska sa fosilnih goriva na obnovljive izvore energije, nivo zagađenja u Banjaluci značajno smanjen.
Objašnjavaju i da su najveći zagađivači vazduha individualna ložišta i saobraćaj, a da bi izgradnja rejonske kotlovnice u dijelovima grada u kojima je veliki broj individualnih ložišta, doveo do značajnog smanjenja zagađenosti.
“Imajući u vidu spekulacije koje su se pojavile u javnosti, Privredno društvo Eko toplane želi da podsjeti Banjalučane da od prvog dana realizacije projekta pa sve do danas, kada je u toku osma sezona grijanja, radimo u skladu sa svim propisima, bez odstupanja”, saopšteno je.
Dodaju su Eko toplane, u skladu sa Ekološkom dozvolom, u zakonskoj obavezi da tokom grijne sezone obavljaju redovna ispitivanja kvaliteta vazduha, kako u blizini proizvodnih postrojenja, tako i emisije zagađujućih materija iz dimnjaka. Ispitivanja radi akreditovana institucija za ovu djelatnost, a sa rezultatima su upoznati i nadležni inspekcijski organi.
“Osim toga, kako je projekat Eko toplana realizovan uz podršku Evropske banke za obnovu i razvoj, Ugovorom o implementaciji projekta, EBRD redovno obavlja nadzor i prati realizaciju, a u okviru ovog ugovora jedna od najvažnijih obaveza Eko toplana je ispitivanje kvaliteta vazduha. U ovom segmentu, tokom proteklih godina, od početka rada Eko toplana, nije bila niti jedna primjedba”, objasnili su.
Oni dodaju sa su rezultati svih dosadašnjih mjerenja jasno pokazali da je nakon osnivanja Eko toplana i prelaska sa fosilnih goriva na obnovljive izvore energije, nivo zagađenja u Banjaluci značajno smanjen.
“Prelaskom na biomasu, odnosno drvnu sječku, koncentracija karbon monoksida je smanjena dva do tri puta, dok je koncentracija sumpor dioksida manja za više od četiri puta u odnosu na period kada je osnovni energent bio mazut i kada je grad grijala stara toplana. Prema rezultatima mjerenja, srednje dnevne koncentracije zagađujućih materija su znatno ispod graničnih vrijednosti propisanih pravilnikom“, saopšteno je.
Iz Eko toplane tvrde da je zahvaljujući realizaciji ovog projekta, Banjaluka svrstana na mapu evropskih zelenih gradova, kao dobar primjer prelaska sa fosilnog goriva kao velikog zagađivača, na čisti, obnovljivi izvor energije, zahvaljujući kojem je kvalitet vazduha u Banjaluci višestruko poboljšan.
“Važno je imati u vidu činjenicu da su najveći zagađivači vazduha individualna ložišta i saobraćaj, što navode i stručnjaci iz ove oblasti, a upravo sistemi daljinskog grijanja su rješenje za smanjivanje zagađenosti vazduha. Izgradnja centralizovanih toplifikacionih sistema (rejonske kotlovnice na obnovljive izvore energije) u dijelovima grada u kojima je veliki broj individualnih ložišta, doveo bi do značajnog smanjenja zagađenosti vazduha”, zaključili su iz Eko toplana.
(MONDO)