• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Objekat obezbijeđen trakom: Opština Lukavac zabranila radove na pravoslavnom molitvištu

Autor Dušan Volaš

Gradske vlasti Lukavca obustavile su izgradnju sale na pravoslavnom molitvištu u Gornjoj Brijesnici, saopšteno je Odbora za zaštitu prava Srba u Federaciji BiH.

 Opština Lukavac zabranila radove na pravoslavnom molitvištu Izvor: Srna/Odbor za zaštitu prava Srba u FBiH

Iz Odbora su pojasnili da je objekat jutros opasan trakom i da je zabranjena gradnja, iako je delegacija srpskog naroda sa Ozrena održala sastanak sa načelnikom opštine kada je dogovoreno da se nastave radovi.

U srpskim ozrenskim selima Tumare, Brijesnica, Milino Selo, Sizje, Krtova, Stupari učestali su fizički napadi na Srbe, pljačkanje kuća i nestanak ljudi, a srpski povratnici svakog dan strahuju da se može desiti novi incident, podsjetili su iz Odbora za zaštitu prava Srba u FBiH.

Napominju da je više puta lomljen krst koji je postavljen na ovoj lokaciji u selu Brijesnica, tako da je situacija na Ozrenu više nego teška za Srbe.

Federalne vlasti ne dozvoljavajući obnovu infrastrukture, puteva, elektro-mreže, kuća, mjesnih domova.

Ozren su tokom rata zauzeli mudžahedini, jedinica koja je bila pod komandom Trećeg korpusa Armije RBiH, a nad Srbima su počinjeni zločini koji su nedovoljno rasvijetljeni.

Iz Odbora za zaštitu prava Srba u FBiH naglasili su da na Ozrenu nikada nisu živjeli Bošnjaci ni Hrvati, već od uvijek pravoslavni Srbi.

"Zabranom nastavka gradnje objekta na molitvištu u Gornjoj Brijesnici gradske vlasti Lukavca nedvosmisleno sprečavaju održivi povratak Srba i otvoreno krše Aneks sedam Dejtonskog sporazuma", rekao je Srni jedan od nosilaca aktivnosti gradnje Lazo Tripunović.

"Radnici koji su jutros došli da postave stolariju na objektu u izgradnji neprijatno su zatečeni odlukom gradske inspekcije, s obzirom na to da je riječ o o mjestu na kojem se održava sabor protjeranih Srba ovog i drugih srpskih naselja u Lukavcu", istakao je Tripunoviić.

On je istakao da Srbi iz Zavičajnog udruženja mještana Gornje Brijesnice najoštrije osuđuju zabranu lokalnih inspekcijskih organa da se nastavi gradnja objekta na molitvištu koje se gruntovno gradi na srpskoj zemlji.

Tripunović je ogorčen što je inspekcijska "žuta traka" o zabrani gradnje uslijedila neposredno nakon što je obavljen razgovor sa gradonačelnikom Lukavca, koji je odobrio nastavak radova, a kojem je prisustvovao i načelnik opštine Petrovo Ozren Petković.

Tripunović je pojasnio da se objekat gradi na zemljištu koje gruntovno pripada Risti Petkoviću, koju je 1960. godine ustupio za izgradnju škole, koju je tokom rata do temelja srušila takozvana Armija BiH.

"Krajem novembra dobili smo rješenje kojim nam se nalaže obustavljanje gradnje. Za pomoć smo se obratili načelniku opštine Petrovo Ozrenu Petkoviću. On je iskoordinisao sve i s nama bio kod gradonačelnika Lukavca, koji nam je dao usmeno odobrenje da nastavimo gradnju. Rezultat tog odobrenja zatekli smo jutros", ponovio je Tripunović.

On je najavio da će o ovome obavijestiti sve nadležne institucije, kao i strane ambasade, jer dosadašnja politika ćutnje i tolerancije u pokušaju nekakve saradnje sa gradom Lukavac očito ne daje rezultata.

Molitvište za Srbe predstavlja simbol povratka i obnove njihovih vijekovnih ognjišta.

Objekat u izgradnji opasan je žutom trakom na kojoj piše "inspekcija grada Lukavca" i tablom sa natpisom "Ko skine ili povrijedi službeni pečat ili znak koji je ovlaštena osoba stavila radi osiguranja predmeta ili prostorije, ili ko bez skidanja ili povrede pečata ili znaka otvori osigurani predmet ili uđe u takvu prostoriju kazniće se kaznom zatvora od tri mjeseca do tri godine...".

U srpskom selu Brijesnica Gornja kod Lukavca je prije rata živjelo 570 stanovnika.

Srbima tog područja nisu omogućeni uslovi za održivi povratak nakon što su protjerani 1995. godine.

Prvi put poslije 29 godina je u novembru prošle godine u srpskom zaoseku Matići postavljen krov na još devastiranoj kući Radomira i Jadranke Nedić, njihovim vlastitim sredstvima.

SRNA

Možda će vas zanimati

Tagovi

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE