Direktor "Hidroelektrana na Vrbasu" Goran Milanović kaže da je dotok stabilizovan i da je na posljednja tri sata na 356 kubika u sekundi.

"Sada je stanje stabilno, uobičajen radni dan za osoblje hidroelektrana. Svjesno smo pravili gubitak, nismo radili sa punom snagom. Znali smo da ćemo prosipati vodu. Mi jesmo elektroprivredno preduzeće, ali imamo društvenu odgovornost. Pratili smo situaciju šta se dešava sa Vrbanjom, Plivom, dotoke Vrbasa, kalkulisali smo šta i kako dalje. Mislili smo da je bolje da zadržimo vodu bez obzira što nam raste akumulacija. Sada nemamo mogućnost zadržavanja. Vrbanja je od 14 časova pala za preko 100 kubika. To jeste naša velika uloga. Gledajući samu akumulaciju, to je malo. Kada rade naša oba agregata mi 20 miliona kubika potrošimo za jedan dan. Ali naša uloga je da pratimo situaciju. Bitan je momenat da smo mogli da izdržimo jer smo napravili predprostor da možemo da primamo tu vodu, da je ne puštamo. Puštali smo 230 kubika, a nama je dolazilo 390 itd. Da je sva voda išla dole, bio bi mnogo veći problem za građane", kaže Milanović za ATV.
Stabilizuje se situacija kada je riječ o vodostaju rijeka na području Banjaluke, rekao je Srni šef Odsjeka za poslove Civilne zaštite i profesionalne teritorijalne vatrogasne jedinice Dragan Babić.
Babić je naveo da su sve ekipe na terenu i da će cijelu noć pratiti situaciju, dodajući da je nivo Vrbanje u konstantnom opadanju i da je u posljednjih par časova opao za više od 100 metara kubnih.
On je naveo da je nivo Vrbasa u Delibašinom selu i u Bočcu u stagnaciji.
"Rozgovarao sam sa direktorom Hidrocentrale u Bočcu, Vrbanja je u konstantnom opadanju, u padu je i dotok na hidrocentrali, tako da će i oni postepeno smanjivati i da ne bi trebalo da dođe do narušavanja vodostaja u Delibašinom selu i da Vrbas ne bi trebao da nadolazi uopšte", rekao je Babić.
On je upozorio građane da su se na području naselja Budžak pojavila nepoznata lica koja se lažno predstavljaju kao pripadnici Civilne zaštite, obilaze domove i pozivaju ljude da napuste kuće zbog navodne opasnosti od poplava.
"Mi smo to prijavili policiji i tražili da istraži", kaže Babić.
Štab za vanredne situacije grada Banjaluka danas je proglasio vanrednu situaciju u 16 banjalučkih naselja koja su ugrožena usljed obilnih padavina.
Vanredna situacija proglašena je u naseljima Prijakovci, Česma, Kuljani, Motike, Srpska Toplice, Potkozarje, Lazarevo jedan i Lazarevo dva, Šargovac, Bistrica, Priječani, Piskavica, Karanovac, Majdan, Mišan Han i Stratinska.
Prema podacima Republičkog hidrometereoškog zavoda, vodostaj Vrbasa u 21 čas u Delibašinom selu iznosi 515 centimetara, što je za 33 cm manje nego u 12 časova, a za 10 cm manje od nivoa u 18 časova.
(Mondo)