Stručnjaci tvrde da nema opasnosti od crne mrlje koja se nedavno pojavila na Vrbasu kod HE Bočac. Ponavljaju da je riječ je o prirodnom fenomenu. Uzorak vode uzet i iz Vrbanje.
Profesorka Svjetlana Lolić, koja se na banjalučkom Prirodno-matematičkom fakultetu bavi mikrobiologijom vode, algama i gljivicama kaže da je definitivno sto odsto sigurno da je u Vrbasu riječ o cvjetanju algi.
"I nije tačno da to nije uobičajeno za ovaj period godine. Generalno je umjerenim pojasevima cvjetanje algi u maju, septembru i oktobru. Da je nešto bilo toksično, to bi se manifestovalo ubijanjem organizama, a ne njihovim razvojem. Ono što jeste moglo da uzrokuje, jeste to što smo imali poplavni period, sa puno kiše, gdje se zemljište okolno spira i sa tim spiranjem u vodu dospijeva azot i fosfor koji je đubar. Kao što đubrimo njivu, tako se isto nađubri i voda, tako da je ovo za akumulacije vrlo uobičajena pojava", rekla je Lolićeva za RTRS.
Ona je podsjetila na sličan fenomen početkom 2000-tih. Iako alge mogu ispustiti toksine, vrsta koja sada cvjeta, tvrdi, ne bi trebalo da stvara probleme, ali njihovom razgradnjom zbog trošenja kiseonika u vodi mogle bi uginuti ribe.
Već 15 dana akumulacijom Hidroelektrane Bočac pluta oko 10 tona otpada koji zbog povećanog ispuštanja vode mreža više nije mogla da zadrži. Nezvanično, u prvoj polovini juna trebalo bi da bude održan sastanak entitetskih ministarstava i svih opština u slivu Vrbasa.
"Čekamo njihove reakcije da vidimo na koji način će se sanirati ovaj akcident koji se desio, kako će se postaviti nova zaštitna mreža i na koji način će se ukloniti ovaj plutajući otpad koji se trenutno nalazi u jezeru", kaže Dragana Kovačević, direktorka Eko centra Bočac jezero.
Desetak hiljada kubika smeća pred HE "Bočac"
Uz Vrbas, zamućenje je primijećeno i na Vrbanji gdje se na jednom od industrijskih ispusta pojavila tamna mrlja. Gradski vodni inspektor naložio je uzorkovanje vode i rezultati bi trebalo da budu poznati narednih dana.