• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

"Čudo" u Banjaluci 1969. godine

Autori mondo.ba Autori Siniša Stanić

Zemljotres koji je prije pola vijeka razorio Banjaluku uzrokovao je nešto skoro potpuno nezamislivo - premostio je vijekovni raskol između istočne i zapadne Crkve! To jedinstvo banjalučkih hrišćana trajalo je pune četiri godine...

 "Čudo" u Banjaluci 1969. godine Izvor: Vedran Ševčuk /MONDO

Velika stradanja i katastrofe često probude ono najbolje u ljudima, a priča koja slijedi potvrđuje upravo to. Naime, zemljotres koji je pogodio područje Banjaluke 1969. godine, pored brojnih razaranje, nedaća i tegoba, donio je i neke neočekivane primjere solidarnosti i tolerancije.

Beogradske "Nedeljne novosti" 14. decembra 1969. godine pišu kako banjalučki zemljotres nije poštedio ni crkve i džamije, a u gradu i okolini stihija je razorila oko 60 objekata srpsko-pravoslavne, rimokatoličke i muslimanske vjeroispovjesti.

Možda će vas zanimati

"U svim ovim crkvama i džamijama nemoguće je obavljanje bilo kakvih vjerskih obreda dok se ne sagrade novi. Za sad se ne zna kako će se štete sanirati, ali je izvjesno da su one isto tako velike kao i na svim drugim objektima i postradalim krajevima", navode "Novosti".

Povodom ove situacije, novinari lista došli su Banjaluku kako bi razgovarali sa tadašnjim poglavarima vjerskih zajednica u Banjaluci - episkopom Andrejom Frušićem, biskupom Albertom Pihlerom i muftijom Mehmedom Zahirovićem.

Muftija Zahirović požalio se novinarima da je samo u Donjem gradu zemljotres srušio šest džamija, a na području Banjaluke onesposobio ukupno 20 objekata Islamske vjerske zajednice, pa su uoči Bajrama muslimanski vjernici prinuđeni da obrede obavljaju u teško oštećenoj džamiji Ferhadiji.

Vladika banjalučki Andrej Frušić rekao je da je zemljotres u njegovoj eparhiji potpuno onesposobio 16 crkava, ali da će se desetak njih ipak moći popraviti. "Crkvu u Banjaluci smo nekako popravili, zahvaljujući pomoći Svetog sinoda i katoličke crkve u Banjaluci", rekao je  vladika.

A, biskup banjalučki Alfred Pihler prenio je beogradskim novinarima informaciju, iz ove persperktive potpuno nevjerovatnu, da katolički vjernici, u nemogućnosti da prisustvuju službama u svojim razrušenim crkvama, žele da prisustvuju liturgijama u pravoslavnim hramovima!

Naime, iako su hramovi SPC na području Banjaluke prilično stradali, zemljotres je izgleda bilo "milosrdniji" prema pravoslavnim nego katoličkim vjerskim objektima. Prirodna katastrofa skoro potpuno je uništila banjalučku gotičku crkvu, katedralu svetog Bonaventure, sagrađenu 1883. godine.

"U Banjaluci nemamo ni jedne crkve, pa smo episkopa gospodina dr. Andreja zamolili da naši vjernici prisustvuju liturgijama u srpsko-pravoslavnoj crkvi... Nikad nismo bili bliži vlasti i ostalim bratskim vjerskim zajednicama. Uopšte, nesreće zbližuju ljude i nikad jedni drugima nismo bili potrebniji", rekao je Pihler.

Na pitanje da li se prisustvovanje katoličkih vjernika liturgijama kosi sa crkvenim propisima, banjalučki biskup je odgovorio odrično, ali je i dodao:

"Postoji jedan propis katoličke crkve, usvojen na drugom Saboru, po kome katolički vjernik koji prisustvuje liturgiji u pravoslavnoj crkvi više nije obavezan da dolazi na vjeroispovijest u našu crkvu. Međutim, mi smo to prenebregli na vlastiti rizik i siguran sam da će se oni vratiti kada se sagradi crkva..."

I zaista - u Banjaluci su poslije zemljotresa 1969. godine katolički vjernici prisustvovali službama u pravoslavnim hramovima pune četiri godine, nakon čega su se vratili pod okrilje svoje crkve!

Nova katedrala svetog Bonaventure, koja po svom obliku podsjeća na šator, izgrađena je 1973. godine, po projektu Ljube Matasovića, a osim biblijske simbolike šatora, tu je i simbolika koja podsjeća Banjalučane na zemljotres i vrijeme koje su zajedno provodili u šatorima.

Zvonik sa pet velikih zvona dograđen je 1990. godine, a katedrala potpuno dovršena 2001. godine.

Izvor: Vedra Ševčuk, mondo.ba

Ukoliko vam se dopadaju "Priče iz naftalina", zapratite nas i na facebooku! (LINK)

Tagovi

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE