Zvanični podaci u Republici Srpskoj pokazuju da je više od pet odsto zaposlenih mjesečno koristilo bolovanje tokom prošle godine.
Brojčano, u prosjeku je na bolovanju bilo oko 16300 radnika, što je, ako uzmemo u obzir da zaposlenih ima oko 275000, više od pet odsto radnika mjesečno bilo na bolovanju.
“Na bolovanju do 30 dana prošle godine, u prosjeku, mjesečno je bilo 11 300 radnika, a više od 30 dana oko 5000 radnika”, istakli su za Mondo u Fondu zdravstvenog osiguranja Republike Srpske (FZO RS).
Kako navode, bolovanje u RS je u 2018. godini u prosjeku mjesečno koristilo oko 16 100 radnika, od čega je na bolovanju do 30 dana bilo u prosjeku 10 600 radnika, a više od 30 dana oko 5 500 radnika.
Prema njihovim riječima, bolovanja duža od 30 dana idu na teret Fonda zdravstvenog osiguranja RS, dok bolovanja do 30 dana idu na teret poslodavca.
“Najčešći uzroci bolovanja u 2019. godini su povrede i trovanja, koji učestvuju sa 21,9 odsto u ukupnoj strukturi bolovanja, zatim bolesti mišićno-koštanog sistema 16,8 odsto, tumori 13,3 odsto, bolovanje u vezi sa trudnoćom 11,3 odsto, te bolesti sistema krvotoka 8,4 odsto. Dakle, ove grupe oboljenja čine 71, 7 odsto uzroka bolovanja”, ističu u FZO RS.
Kako dodaju, poslodavci imaju mogućnost da zatraže od Fonda provjeru opravdanosti bolovanja svojih radnika, ukoliko imaju bilo kakvu sumnju.
“U prošloj godini 95 poslodavaca je zatražilo provjeru opravdanosti bolovanja za 202 radnika. Kontrolama je utvrđeno da je u šest slučajeva bilo nepravilnosti, a one su se većinom odnosile na to da osiguranici nisu na vrijeme upućeni na prvostepenu komisiju za ocjenu bolovanja, te da je bolovanje trajalo duže nego što predviđa pravilik za određena oboljenja ”, kazali su u Fondu, te dodali da je riječ uglavnom o tehničkim nepravilnostima, dok su za sva provjeravana bolovanja postojale opravdane medicinske indikacije.
Inače, ističu u Fondu, kada poslodavac uputi zahtjev za provjeru opravdanosti bolovanja, radnici Sektora za zdravstvo i kontrolu Fonda vrše vanrednu kontrolu u zdravstvenoj ustanovi u kojoj je radnik registrovan i uvidom u medicinski karton provjeravaju sve detalje zbog kojih je osiguranik upućen na bolovanje.
“U slučaju da su utvrđene nepravilnosti, Fond obično umanjuje mjesečnu tranšu zdravstvenoj ustanovi, koja je uputila radnika na bolovanje ne poštujući odredbe pravilnika koji reguliše ovu oblast, u skladu sa ugovorom kojeg Fond ima sa zdravstvenom ustanovom”, naveli su u Fondu.
Saša Aćić, direktor Unije udruženja poslodavaca RS kazao je da se u ovom trenutku broj dana bolovanja kreće između sedam i deset odsto na ukupan fond radnih dana, što, kako kaže, bitno utiče na produktivnost kompanija.
“Naši prijedlozi idu u pravcu mnogo jasnijeg postupanja institucija u prepoznavanju i sankcionisanju takvih pojava. Sa Ministarstvom zdravlja radimo na izmjenama regulative i očekujemo da će u tekućoj godini one već dati rezultate. Svi zajedno moramo zaštiti prava i interese osiguranika, poslodavaca, ali i interese Republike iz aspekta stabilnosti sistema zdravstvene zaštite”, rekao je Aćić.
Doda je da je posebno bitno reagovati na nivo prava lica koja kratkoročno ili dugoročno napuštaju prostor BiH.