• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Sarajevo 1914: "Papazjanija" od zastava

Autor mondo.ba

Uoči početka Prvog svjetskog rata na zgradama uprave u Sarajevu bilo je istaknuto čak sedam različitih zastava.

 Sarajevo 1914: "Papazjanija" od zastava Izvor: Wikipedia

"Na zgradi Zemljine vlade bile su istaknute tri zastave - austrijska, mađarska i bosanska, a na Saboru četiri - habsburška, srpska, hrvatska i muslimanska", prisjetio se u jednom tekstu novinar i pisac Gojko Banović.

A, uoči posjete Sarajevu autrougarskog prestolonasljednika Franca Ferdinanda, juna 1914. godine, ovaj grad je izgledao poput "šarenog vašara" na kome su istaknuta sva moguća obilježja.

Interesantan izvještaj o tome donosi "Trgovinski glasnik", juna 1914. godine:

"Kada bi danas slučajno koji stranac zabasao u Sarajevo, on bi potpuno izgubio glavu u ovom šarenilu i raznolikosti zastava. Taman bi pomislio da je svaka javna zgrada holandeska komisija u Skadru. U ovom isticanju ima mnogo pikanterije, a još više naravoučenija.

Muslimani, na primjer ističu sve moguće zastave (čak i mađarske i 'bosanske'), samo ne srpske i hrvatske. Neki Srbi misle još uvijek da moraju pored srpske istaknuti i crno-žutu zastavu... G. Dr. Mandić, zamjenik zem. poglavara, misli da ne smije istaknuti na svojoj kući hrvatsku zastavu, pa ističe samo crno-žutu. Domaći Jevreji ističu sve zastave (habsburšku, 'bosansku', mađarsku, austrijsku), samo ne srpske.

Časni izuzetak napravila je banka 'Slavija', koja je na svojoj palati istakla samo srpsku i hrvatsku zastavu. Tako treba.

Neke privatne muslimanske kuće ističu samo zastavu otomanske carevine (zelenu s polumjesecom). Evo, svašta kod nas, ko na vašaru, a najmanje naših narodnih zastava, kojima jedino ima smisla i mjesta", navodi "Trgovinski glasnik".

U istom broju, beogradski list izvijestio je o atentatu na Franca Ferdinanda, a tu su i oglasi, zanimljivosti, izvještaji sa berzi, spisak dobitnih brojeva lutrije, itd...

Izvor: Printscreen

Možda će vas zanimati

Ukoliko vam se dopadaju "Priče iz naftalina", zapratite nas i na facebooku! (LINK)

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE