Vlasnici auto-škola u Republici Srpskoj zabrinuti su za dalje poslovanje jer ne rade mjesec i po dana. Takođe tvrde da nisu obuhvaćeni nikakvim ekonomskim mjerama pomoći. Nadležni tvrde da je potrebno podnijeti zahtjev i da auto-škole nisu diskriminisane.
"Ne možemo da radimo od prvog dana od kada su na snagu stupile restriktivne mjere. Niko nas nigdje ne spominje, trpimo velike gubitke zbog kredita. Rate dospijevaju, a nemamo čime da plaćamo. Naša djelatnost je od posebnog društvenog značaja. Svi u okruženju su riješili svoj status, a mi u Srpskoj ne. Dosta kandidata čeka da nastave polaganja. Očekujemo da u maju počnemo sa radom kako bismo se vratili u normalne tokove", rekao nam je Zdravko Ivić, član Upravnog odbora Asocijacije auto-škola BiH i vlasnik auto-škole "Ivić" iz Banjaluke.
Demonja Demonjić, predsjednik Skupštine auto-škola RS, tvrdi da su se zaposleni u ovom sektoru obraćali institucijama, ali da još nema konkretnih rezultata.
"Obraćali smo se i resornom ministarstvu gdje kažu da opštine dostavjaju spiskove Fondu solidarnosti RS, a oni dalje Poreskoj upravi. Međutim, dalje ništa ne znamo - da li nisu dostavili te podatke ili su nas izostavili. Nadam se da će mjerama pomoći obuhvatitii i nas kad isplatimo plate", rekao nam je Demonjić koji je i vlasnik auto-škole "Signal" u Doboju.
Podsjećamo da su od utorka u Srpskoj ublažene mjere tokom vanrednog stanja, te određene djelatnosti mogu da rade što i nije slučaj sa auto-školama. Moguće ukidanje vanrednog stanja najavljeno je poslije 10. maja.
Milenko Stanetić, direktor auto-škole "Volan" iz Banjaluke, smatra da se uz mjere opreza i auto-školama mogao dozvoliti rad.
"Ništa nismo rizičniji od taksista ili drugih vozača. Radimo samo sa jednim kandidatom", rekao nam je Stanetić koji vjeruje da će biti obuhvaćen mjerama pomoći.
"I mi spadamo u grupu privrednika koji su zatvoreni. Imamo velike gubitke što nam teku osiguranja na vozilima, a gdje su ostali troškovi?", pita se Stanetić.
Auto-škole u Srpskoj po nadležnosti pripadaju Zavodu za obrazovanje odraslih koji provodi ispite kandidata za polaganje vozačkih ispita.
Ova ustanova vezana je za Ministarstvo prosvjete i kulture Republike Srpske, ali zbog uredbe ublažavanja mjere uzrokovanih koronavirusom spisak auto-škola na dalje postupanje je proslijeđen Ministarstvu privrede i preduzetništva RS.
Iz ovo ministarstva su potvrdili da je privrednim subjektima, kojim je bio zabranjen rad u martu, uplaćeno 10 miliona KM. Riječ je, tvrde, isključivo o porezima i doprinosima.
"Što se tiče aprila postoje tri kategorije preduzetnika: onima kojim je zabranjen rad, koji su morali da prekinu poslovanje, te oni koji su radili smanjenim obimom zbog posljedica koronavirusa. Svi se mogu pronaći u nekoj od kategorija i podnijeti na zahtjev na adresi www.prijava.vladars.net. Svima koji ispunjavaju uslove biće uplaćen minimalac od 520 KM uvećan za poreze i doprinose", pojasnili su.