Izbori za savjete mjesnih zajednica u Banjaluci poslužile su kao test na kojem stranke dokazuju ko trenutno ima jaču stranačku organizaciju i članstvo.
Preliminarni rezultati objavljeni kasno sinoć za izbore u savjete mjesnih zajednica u Banjaluci pokazuju da je SNSD sa koalicionim partnerima pobijedio u 43 banjalučke mjesne zajednice, a PDP, odnosno koalicija okupljena oko gradonačelnika Draška Stanivukovića u 14 mjesnih zajednica.
Banjalučani su prvi put svjedočili ovako izraženoj borbi stranaka za mjesta u savjetima mjesnih zajednica i ovi izbori su ogledalo političke situacije u gradu koji je blokiran u škripcu između dvije vlasti: jedne oličene u gradonačelniku, a druge u SNSD-u.
Stranke su se u nedjelju u Banjaluci praktično takmičile ko može više simpatizera izvesti na glasanje, ko je bolje organizovan na terenu i ko ima, kako se to kaže, ''disciplinovanije'' članstvo.
SNSD i predsjednik Gradskog odbora ove stranke, Vlado Đajić, već neko vrijeme u aktivnoj su kampanji kojom žele da pokažu da Stanivuković nije dobar gradonačelnik i da nema podršku većine građana.
U toj kampanji Đajić je postao, uz predsjednika stranke Milorada Dodika, najviše eksponirana ličnost iz SNSD. Pobjeda na izborima za mjesne zajednice daće mu vjetar u leđa ''da radi dobar posao'' na terenu. U stranci je sinoć organizovano slavlje na kojem je i Dodik uzeo učešće za mikrofonom.
S druge strane, izbori su pokazali da PDP, a pogotovo SDS imaju još mnogo posla oko stranačke organizacije i angažovanja i animiranja novih članova. Stanivukovićeva pobjeda na lokalnim izborima 2020. godine nije bila pobjeda opozicionih stranaka, što se uostalom vidi i u gradskoj skupštini kojom upravlja većina koju kontroliše SNSD, a koja takođe, ne izgleda kao previše čvrsta. Stanivukovića popularnost narušena je djelimičnim razočarenjem glasača u gradonačelnički mandat.
Vidjećemo i da li će ovo ohrabriti SNSD da krene u ranije najavljivani proces opoziva gradonačelnika, s obzirom da uzorak sa ovakvih izbora (izlaznost oko 20 odsto) - kojima je dat ogroman značaj baš zbog potreba politike, a ne građana - nije dovoljno relevantan za mjerenje podrške.