• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Dodik: Dejton stub za izgradnju mira i stabilnosti

 vesna.jpg
Autor Vesna Kerkez

Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik izjavio je da je Dejton rezultat ne samo dogovora, već čitave istorije ovog podneblja i da ostaje stub na kojem se jedino mogu graditi mir i stabilnost.

 Parafiranje Dejtonskog mirovnog sporazuma Izvor: PAUL J. RICHARDS / AFP / Profimedia

"Danas obilježavamo 29 godina od potpisivanja Dejtonskog mirovnog sporazuma. Republika Srpska se sjeća i kao praznik obilježava taj događaj koji je označio kraj rata i početak mira u Bosni i Hercegovini. Dejtonski sporazum nije bio samo dokument koji je prekinuo sukobe, već je postavio realne temelje za politički sistem zasnovan na ravnoteži i ravnopravan život tri konstitutivna naroda. Ovaj sporazum ostaje stub na kojem se jedino može graditi mir i stabilnost", naveo je Dodik u kolumni.

On je istakao da je sve što je postignuto tokom ovih 29 godina rezultat racionalnog pristupa, pristupa koji nikada nije isključivao nijedan narod.

"Ova zajednica je napredovala onda kada su svi njeni narodi, ravnopravno i zajednički, radili na stvaranju uslova za bolji život. S druge strane, svaki neuspjeh i zaostajanje bio je proizvod geopolitičkih interesa pojedinaca i grupa željnih da naprave karijeru pokušavajući da od BiH naprave nešto što ona nikada nije bila i nikada neće biti. BiH je višenacionalna zajednica sa tri konstitutivna i ravnopravna naroda i jedino kao takva može opstati", naglasio je Dodik.

Možda će vas zanimati

 On je rekao da je lažna dilema da li treba više ili manje Dejtona.

"Ne treba nama više ili manje Dejtona, jer to je lažna dilema. Dejtonski sporazum je rezultat ne samo dogovora, već čitave istorije ovog podneblja. BiH je moguća samo ovako kako je dogovorena u Dejtonu, i nikako drugačije. Dok je on na snazi, ona postoji. Sve druge alternative su previše rizične", istakao je Dodik.

Paradoks je, naveo jeo on, da su Dejtonski sporazum najviše razgrađivali činovnici SAD, države koja je kreator sporazuma.

"Danas, dok se nalazimo u predvorju tridesete godišnjice, osjeća se potencijal globalnih političkih promjena. Republika Srpska i srpski narod spremni su za dalji napredak, za nove korake ka ekonomskom razvoju, stabilnosti i evropskim integracijama. Ali, to nećemo činiti na štetu naših prava i sloboda garantovanih Dejtonskim mirovnim sporazumom. Naprotiv, vjerujemo da su svi naši ciljevi dostižni upravo zahvaljujući načelima na kojima taj sporazum počiva", naglasio je Dodik.

Možda će vas zanimati

 Prema njegovim riječima, Dejton je garant mira i stabilnosti, a Republika Srpska će se uvijek zalagati za očuvanje tog sporazuma kao temelja suvereniteta i ravnopravnosti svih naroda.

"Dok ulazimo u tridesetu godinu od Dejtona, poruka Republike Srpske je jasna: `Mi smo spremni za saradnju, za napredak i za EU integraciju, ali samo na osnovama ravnopravnosti i poštovanja koje Dejton garantuje`", istakao je Dodik.

Neka se, poručio je on, svi politički akteri u BiH i šire prisjete da su mir i stabilnost rezultat poštovanja sporazuma koji priznaje sve narode podjednako, a svaka politika koja zanemaruje taj princip osuđena je na neuspjeh.

"Zato danas ponavljamo - naša posvećenost Dejtonu nije prepreka napretku, već osnova ka sigurnoj i prosperitetnoj budućnosti za sve. Dalje ruiniranje Dejtonskog sporazuma je samo na štetu BiH. Republika Srpska ostaje stabilna i čvrsta, posvećena svojim pravima i obavezama u svim procesima jačanja mira i bezbjednosti", naveo je Dodik u kolumni. 

Opšti okvirni sporazum za mir u BiH i njegovih 12 aneksa parafirani su 21. novembra prije 29 godina, čime je okončan rat u BiH i uspostavljen njen ustavno-pravni poredak.

Po Dejtonskom sporazumu Bosna i Hercegovina se sastoji od dva entiteta, Republike Srpske i Federacije BiH, koji su potpisnici svih aneksa sporazuma.

Dejtonski sporazum zvanično je potpisan 14. decembra 1995. godine u Jelisejskoj palati u Parizu.

(Srna)

Možda će vas zanimati

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE