• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Šta znači non-pejper Francuske i Njemačke: Prijetnja Republici Srpskoj ili politički pritisak?

Autor Nikolina Damjanić

Francuska i Njemačka uputile su neformalni dokument – tzv. non-pejper – članicama Evropske unije, u kojem pozivaju na odlučne mjere protiv aktuelnog rukovodstva Republike Srpske. Šta to znači u praksi?

 shutterstock_1449056195.jpg Izvor: Shutterstock

Ovaj potez dolazi kao reakcija na političke odluke vlasti RS koje se u dokumentu tumače kao narušavanje ustavnog poretka Bosne i Hercegovine.

Šta je non-pejper?

Non-pejper je neformalni diplomatski dokument koji ne nosi zvaničan status, ali se koristi za usmjeravanje političke rasprave ili testiranje podrške određenim prijedlozima.Ne obavezuje nikoga na djelovanje, ali često predstavlja uvod u formalne mjere, ako dobije podršku većine država članica.

Šta se traži u dokumentu?

U non-pejperu se predlaže niz mjera protiv vlasti RS:

Finansijske sankcije: Obustava evropskih projekata i fondova koji uključuju Republiku Srpsku.

Politička izolacija: Prekid kontakata EU zvaničnika s predsjednikom Miloradom Dodikom, predsjednikom NSRS Nenadom Stevandićem i premijerom Radovanom Viškovićem.

Zabrane i mjere protiv pojedinaca: Uvođenje zabrana putovanja i zamrzavanje imovine političkih lidera koji se smatraju odgovornima za podrivanje ustava BiH.

Podrška visokom predstavniku (kojeg ne priznaju vlasti u RS): Ohrabruje se korištenje bonskih ovlaštenja za očuvanje ustavnog poretka.

Povratak u ustavni okvir: Poziva se RS da povuče sporne zakone i nacrte koji odstupaju od Ustava BiH.

Moguće posljedice

Ako se ovaj non-pejper pretoči u formalnu politiku EU, posljedice za Republiku Srpsku mogle bi biti ozbiljne:

Ekonomski udar kroz gubitak pristupa evropskim fondovima i projektima.

Politička marginalizacija rukovodstva RS na evropskoj sceni (zabrane ulaska u pojedine zemlje EU).

Mogućnost unutrašnjih blokada i dodatnih tenzija u okviru BiH.

Šta Srpska može učiniti?

Da bi ublažila ili izbjegla formalizaciju predloženih mjera, Republika Srpska bi mogla: deeskalirati retoriku i povući zakone koji krše Ustav BiH, pokazati spremnost za dijalog unutar BiH i sa EU, uključiti se aktivno u reformske procese koji vode ka evropskim integracijama ili dngažovati diplomatske kontakte unutar EU kako bi se smanjila podrška eventualnim sankcijama.

Non-pejper Francuske i Njemačke, iako neformalnog karaktera, ukazuje na pojačanu zabrinutost ključnih članica EU zbog političkih poteza vlasti u Republici Srpskoj. Njegov dalji uticaj zavisiće prvenstveno od stava EU prema predloženim mjerama, ali i od toga kako će na njih reagovati političko rukovodstvo RS – kroz dijalog i prilagođavanje, ili nastavkom dosadašnje politike.

(MONDO)

Možda će vas zanimati

Još iz INFO

Komentari 3

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

Non

Нон пејпер је само формализовање намјере која постоји уназад 30 година у Њемачкој против Срба. Кад би на власт дошли СДС и ПДП исти би био повучен уз услов да они ураде све што ЕУ затражи а на штету Републике Српске. Њима је Додик само изговор за овакво безобразно понашање према нама, немојте бити наивни. Живјеће наша Република Српска и послије распада ЕУ

Arkan

@Non ne znam samo šta koji qurac svi trče u tu Njemačku na rad. Što niko ne ode kod bratka Putina?? Hahaha...

Psiho

@Non samo ko će ti zivjeti u toj našoj srpskoj?! Svi ti odose u tu Njemacku da bi imali prikoliko dostojan zivot jer u nasoj srpskoj mogu da zive samo njima podobni i njihovi... a ti i dalje mastaj i romantizuj dok djeci kupujes patike i garderobu na kredit i vozis krseve od 25+ godina. .

MONDO REPORTAŽE