Do 14 časova izlaznost na današnjim predsjedničkim, parlamentarnim i lokalnim izborima je 31,56 odsto, od 6.502.307 ukupno upisanih birača, saopšteno je na konferenciji za novinare Republičke izborne komisije (RIK).
U beogradskom regionu izlaznost je 28,64 odsto, u Vojvodini 34,09 odsto, regionu Šumadije i Zapadne Srbije 31,94 odsto i u regionu Južne i Istočne Srbije 32,91 odsto, rekao je direktor Republičkog zavoda za statistiku Miladin Kovačević.
On je dodao da nema podataka o glasanju Srba sa KiM, koji glasaju na biračkim mjestima u opštinama Bujanovac, Kuršumlija, Raška i Tutin, prenose beogradski mediji.
U Srbiji se danas održavaju vanredni parlamentarni i redovni predsjednički izbori. Više od 6,5 miliona građana Srbije od sedam sati biraju predsjednika na mandat od pet godina, poslanike Skupštine, odbornike u Skupštini Grada Beograda i u još 11 gradova i opština širom zemlje.
Predsjednik srbijanske Republičke izborne komisije (RIK) Vladimir Dimitrijević izjavio je da su jutros u sedam časova otvorena sva biračka mjesta u Srbiji, osim biračkog mjesta 77 u Novom Pazaru, prenosi Anadolija.
"Došlo je do izvjesnih problema, tuče kako smo obaviješteni, od strane članova biračkog odbora. Odmah je intervenisala policija", rekao je Dimitrijević na konferenciji za novinare i dodao da će biračko mjesto u Novom Pazaru biti otvoreno nakon incidenta.
U Srbiji se glasa na 8.255 biračkih mjesta, od kojih je 29 mesta u zavodima za izvršenje krivičnih sankcija, a dijaspora glasa na 77 biračkih mesta.
Oko 100.000 birača sa Kosova i Metohije glasaće u Tutinu, Raški, Kuršumliji i Vranju.
Na predsjedničkim izborima na glasačkom listiću je osam kandidata, a za parlamentarne prijavljeno je 19 lista.
Građani biraju 110 odbornika u Skupštini Beograda, koji će potom birati gradonačelnika. Glasačko pravo građani će moći da ostvare na 1.198 biračkih mjesta. Konačan broj birača na lokalnim izborima u Beogradu je 1.600.463, utvrdila je Gradska izborna komisija.
Posmatračka misija Crta: Zabilježena dva "bugarska voza" i kolektivno glasanje
Skoro deset odsto biračkih mjesta u Srbiji i Beogradu je kasnilo s otvaranjem biračkih mjesta, rekao je Raša Nedeljkov, šef posmatračke misije Crta.
"Crta puno pažnje polaže na kvalitet izbornog dana. U tom smislu, ono što možemo u ovom trenutku da kažemo jeste da je skoro deset posto biračkih mjesta u Srbiji i Beogradu kasnilo s otvaranjem biračkih mjesta, ali su nakon početnog kašnjena sva biračka mjesta otvorena", naglasio je Nedeljkov.
Prema njegovim riječima, četiri posto biračkih mjesta u Srbiji nije pripremljeno u skladu s propisanim procedurama, a u Beogradu dva odsto, prenosi Anadolija.
"Značajan broj biračkih mjesta u Srbiji nije kompletiran. Na značajnom broju biračkih mjesta u Srbiji (17 posto) prilikom otvaranja biračkih mjesta nisu bili prisutni svi članovi biračkih odbora, a u Beogradu 19 posto. Vreća s izbornim materijalom nije bila osigurana zatvornicom prilikom prijema na dva posto biračkih mjesta, kako u Srbiji tako i u Beogradu, dok na tri posto biračkih mjesta u Srbiji i na dva posto biračkih mjesta u Beogradu glasačka kutija nije bila zapečaćena, kontrolni listić nije pokazan prvom biraču ili nije ubačen listić u kutiju. Posmatrači Crte zabilježili su dva slučaja 'bugarskog voza' koja će Crta prijaviti policiji. Takođe, na jednom biračkom mjestu u Beogradu zabilježno je tzv. kolektivno glasanje", kazao je Nedeljkov.
Prema njegovim riječima, na 32 biračka mjesta Crtinim posmatračima nije dozvoljeno da posmatraju početak glasanja, ali je nakon intervencije Republičke izborne komisije dalje posmatranje omogućeno.
"Na osam biračkih mjesta u Beogradu Crtnim posmatračima članovi biračkog odbora ne daju informacije o procesu glasanja kao što bi trebalo", rekao je Nedeljkov.
Naveo je i da biračka mjesta u Kuršumliji, Tutinu, Bujanovacu i Raškoj gdje glasaju birači sa Kosova nisu obuhvaćeni Crtnim uzorkom za Srbiju, ali Crtini posmatrači prikupljaju informacije s tih biračkih mjesta.
"Do sada je zabilježena velika gužva zbog čega dolazi i do ugrožavanja tajnosti glasanja, jer ne postoje adekvatni uslovi", dodao je Nedeljkov.
Inače, posmatračka misija Crte ima više od 3.000 posmatrača, dvostruko više nego na izborima 2020. godine i svi su obučeni po najvišim međunarodnim standardima.
Crta izvještava o republičkim (predsjedničkim i parlamentarnim) i beogradskim izborima, na osnovu dva slučajna uzorka, reprezentativna za Srbiju (500 biračkih mjesta) i za Beograd (450 biračkih mjesta), odnosno na osnovu ukupno 950 biračkih mjesta.
Crta nema raspoređene posmatrače i ne prati proces glasanja na glasačkim mjestima u inostranstvu kao i u zavodima za izvršenje krivičnih sankcija.
OEBS: Izbore prati više od 360 međunarodnih posmatrača
Izborni proces u Srbiji prati više od 260 međunarodnih posmatrača koje je angažovala Kancelarija OEBS-a za demokratske institucije i ljudska prava (ODIHR), izjavio je danas šef misije Daglas Vejk i naveo da su se timu pridružile i tri parlamentrarne delegacije sa oko 100 posmatrača.
Vejk je rekao da u ovom trenutku ne može da kaže više o samom izbornom procesu, ali da OEBS na terenu ima veliki tim posmatrača koji nadgleda izbore.
"Mi pratimo koliko je izborni proces u skladu sa međunarodnim propisima i obavezama koje je Srbija preuzela, kao što to čine i druge države", rekao je Vejk novinarima ispred biračkog mjesta u Beogradskoj poslovnoj školi.
(Mondo/Agencije)
Otvaranjem biračkog mjesta u Ambasadi Srbije u Londonu, juče je u 7.00 časova počelo glasanje u dijaspori.
Biračka mjesta juče su otvorena i u SAD i Kanadi, saopštilo je Ministarstvo spoljnih poslova.
Predsjednik Republičke izborne komisije /RIK/ Vladimir Dimitrijević rekao je da će na ovim izborima biti rekordan broj posmatrača, oko 5.218, a OEBS će izbore pratiti sa 265 posmatrača iz 41 zemlje članice.
Prve preliminarne rezultate RIK će saopštiti 24 časa od zatvaranja biračkih mjesta, u ponedjeljak, 4. aprila, do 20.00 časova.