• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Dvije godine od zemljotresa u Petrinji: Većina stanovnika čeka povratak u kuće koje nisu obnovljene

Autor Dragana Božić

Baniju je na današnji dan 2020. godine pogodio razoran zemljotres, a dvije godine poslije većina stanovnika je i dalje u kontejnerima jer im kuće nisu obnovljene niti izgrađene nove, sa čim su nezadovoljni i predstavnici lokalnih vlasti.

 Godišnjica zemljotresa u Petrinji Izvor: TOMISLAV PAVLEK/FOTO HINA

Stanovnici iz porušenih kuća nezadovoljni su jer ih većina u kontejnerima i dalje čeka povratak u obnovljene domove, ali se završetak toga još ne nazire, navodi Hina.

Nedavna izjava premijer Andreja Plenkovićeva da obnova Banije "ide nestvarno sporo" potaknula je nagađanja o ostavci resornog ministra.

Prije dvije godine, 29. decembra, u 12.19 časova okolinu Petrinje pogodio je zamljotres magnitude 6,2 stepena. Stradalo je sedmoro ljudi, a porušene su brojne kuće, privredni objekti i javne zgrade u Petrinji, Sisku, Glini i okolnim mjestima.

Dvije godine kasnije posljedice potresa vidljive su u velikom broju neobnovljenih kuća po brojnim selima, te u Glini i Petrinji, gdje obnova centra nije krenula, već se početkom sljedeće godine očekuju postavljanje skela i radovi na prvoj od 26 zgrada.

Na području Gline u 700 kontejnera žive ljudi iz zgrada s crvenim i žutim naljepnicama, koje čekaju konstrukcijsku obnovu ili zamjensku gradnju, a među njima ima onih koji nemaju svoje nekretnine, pa čekaju neki drugi oblik odgovarajućeg smještaja.

Rijetki su imali sreće da se vrate svojim kućama jer je do sada na području čitave županije "pod palicom" države sagrađeno tek šest kuća, a 109 ih se gradi. U izgradnji je i 16 stambenih zgrada.

Prema podacima sa terena, većina objekata obnovljena je zahvaljujući donacijama. Na području Gline iz donacija je kupljeno ili sagrađeno 45 objekata, dok je država u čitavoj županiji dosad napravila šest kuća, od kojih je samo jedna na području Gline.

Tihana Starešinović iz Petrinje kaže da su prestali da čekaju.

"Dvije godine od zemljotresa, godina i po nakon uklanjanja kuće, moji se roditelji i dalje bore s papirima oko obnove", rekla je Starešinovićeva.

Ona je dodala da je tek prije pola godine Ministarstvo građevinarstva prebacilo lopticu državnoj Kancelariji za obnovu i od tada se dopisuju sa nekim inženjerima, koji dolaze, iščuđavaju se. 

(Srna)

Možda će vas zanimati

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE