NATO će krajem oktobra održati veliku nuklearnu probu iznad Mediterana, izjavio je lider alijanse u četvrtak, nakon što je Rusija upozorila da će se povući iz sporazuma o zabrani globalnih nuklearnih testiranja.
NATO-ova vježba "Steadfast Noon" održava jednom godišnje i traje oko nedjelju dana. U njoj učestvuju avioni borbenog tipa koji su sposobni nositi nuklearne bojeve glave, ali ne uključuje stvarne bombe. Takođe, obični avioni, kao i avioni za nadgledanje i punjenje goriva, redovno učestvuju.
"Ovo je rutinski trening koji se dešava svakog oktobra", izjavio je generalni sekretar Jens Stoltenberg, a prenosi AP.
"Ove godine, vježba će se održati iznad Italije, Hrvatske i Sredozemnog mora".
Rekao je da će vježba pomoći u osiguravanju "kredibilnosti, efikasnosti i sigurnosti nuklearnog odvraćanja i šalje jasnu poruku da će NATO štititi i braniti sve saveznike".
Vježba počinje u ponedeljak, 26. oktobra. U njoj će učestvovati 13 saveznika NATO-a i različite vrste aviona, uključujući napredne borbene avione i američke bombardere B-52 koji će doletjeti iz Sjedinjenih Američkih Država. Veći dio vježbe održava se najmanje 1.000 kilometara (600 milja) udaljeno od ruskih granica.
Stoltenberg je rekao da je rat Rusije protiv Ukrajine podsjetnik na važnu ulogu koju nuklearno oružje NATO-a igra u odvraćanju agresije.
Sporazum o sveobuhvatnoj zabrani nuklearnih testiranja, usvojen 1996. godine i zabranjuje sva nuklearna testiranja bilo gdje u svijetu, iako nikada nije potpuno stupio na snagu. Potpisan je od strane predsjednika Rusije i Sjedinjenih Američkih Država, ali nikada nije ratifikovan od strane Sjedinjenih Američkih Država.
U utorak je visoki ruski diplomata izjavio da će se Moskva povući iz tog sporazuma kako bi se izjednačila sa Sjedinjenim Američkim Državama, ali će nuklearne testove ponovo započeti samo ako to učini Vašington.
Zamjenik ministra inostranih poslova Sergej Rjabkov rekao je novinarima da će Rusija povući ratifikaciju kao odgovor na postupak Sjedinjenih Američkih Država. Upozorio je da će u slučaju nuklearnog testa Sjedinjenih Američkih Država "biti prisiljeni da to ponove".
U srijedu je Stoltenberg izjavio da ovaj potez "pokazuje nedostatak poštovanja Rusije i nastavak ignorisanja svojih međunarodnih obaveza". Dodao je: "Ovo je nepažljivo i ugrožava globalne norme protiv nuklearnih eksplozivnih testiranja".
Stoltenberg je rekao da saveznici NATO-a nemaju planove da ponovo počnu testiranje. Optužio je predsednika Rusije Vladimira Putina da pokušava "koristiti ovu nuklearnu retoriku kako bi spriječio saveznike NATO-a da podrže Ukrajinu, ali neće uspjeti, jer je ponovno u našem interesu za sigurnost da Ukrajina prevlada."
NATO ne posjeduje nuklearno oružje; kao organizacija, ne posjeduje nikakvo oružje, već to čine pojedinačni članovi. Tri savezničke nacije - Sjedinjene Američke Države, Velika Britanija i Francuska - su nuklearne sile.
(MONDO)