• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Tužilaštvo hoće Stanišića u Hagu

Hag traži da počne suđenje bivšem šefu Službe državne bezbjednosti Srbije Jovici Stanišiću, pošto mu se poboljšalo zdravstveno stanje.

Haško tužilaštvo zatražilo je da započne suđenje bivšem šefu Službe državne bezbjednosti Srbije Jovici Stanišiću, pošto se poboljšalo zdravstveno stanje optuženog koji je na liječenju u Beogradu.

Tribunal je oboljelog Stanišića krajem juna pustio na privremenu slobodu radi liječenja na Vojno-medicinskoj akademiji u Beogradu. Prema nalazima ljekara u Hagu, Stanišić je tada patio od teške depresije sa psihotičnim obilježjima, hronične bolesti organa za varenje (ulceralni kolitis, paučitis) i kamena u bubregu.

Stanišić je, zajedno sa svojim nekadašnjim pomoćnikom Frankom Simatovićem - Frenkijem, optužen za zločine nad Hrvatima i muslimanima u Hrvatskoj i BiH 1991-95.

U četvrtak objavljenom podnesku, Tužilaštvo tvrdi da se Stanišićevo zdravsteno stanje tokom boravka u Beogradu poboljšalo u dovoljnoj mjeri da on može prisustvovati suđenju u Hagu. Tužioci se pozivaju na nalaz holandskog gastroenterologa koji je, po nalogu Tribunala, pregledao Stanišića u Beogradu krajem avgusta i početkom septembra i zaključio da on pati od "blagog" oblika "paučitisa", hronične bolesti organa za varenje.

Holandski specijalista je primjetio i da bi se Stanišićeva bolest mogla uspješno izliječiti operativnim putem, ali da on to odbija. Kako je ustanovio Tribunalov ljekar, Stanišić je stoga fizički u stanju da učestvuje u suđenju, uz prilagođeno trajanje svakodnevnih rasprava, tvrde zastupnici optužbe.

Osvrćući se na Stanišićeve psihološke probleme, Tužilaštvo navodi da su psihijatri Jozef De Man i Anton Ferhugt, poslije razgovora sa optuženim krajem jula i krajem avgusta, utvrdili da se njegovo stanje poboljšalo, iako je još u depresiji, ali bez psihotičnih obilježja. Po nalazu psihijatara, ukoliko bi se operativnim putem riješili fiziološki problemi, nestalo bi i Stanišićeve psihijatrijske tegobe.

U slučaju da sudskog vijeće želi da zakaže raspravu na kojoj bi se razmotrila Stanišićeva trenutna sposobnost za suđenje, Tužilaštvo je zatražilo dozvolu da njegovi eksperti pregledaju otpuženog.

Kao jednu od mogućnosti za nastavak suđenja, tužioci su pomenuli i video vezu preko koje bi Stanišić iz bolnice u Beogradu mogao da prati proces dok ne bude dovoljno zdrav da bude prisutan u sudnici u Hagu.

O zahtjevu tužilaštva odlučiće sudsko vijeće, pošto prouči i argumente Stanišićeve odbrane.

Suđenje Stanišiću i Simatović u Hagu počelo je 28. aprila u odsutnosti Stanišića, pošto je sudsko vijeće zaključilo da je dozvoljeno započeti proces uz mogućnost da ga optuženi, koji zbog bolesti nije mogao da bude u sudnici, prati preko video-linka iz sudskog pritvora. Stanišić je odbio da tu mogućnost iskoristi.

Žalbu odbrane na tu odluku, usvojilo je apelaciono veće Tribunala i naložilo da suđenje bude prekinuto na najmanje tri mjeseca zbog liječenja optuženog, te da "ponovo započne" kada se procijeni da to dozvoljava Stanišićevo zdravstveno stanje.

Stanišićeva odbrana zatim je podnijela zahtjev za privremeno oslobađanje, kako bi optuženi nastavio liječenje na beogradskoj VMA, a sudsko vijeće je taj zahtjev usvojilo krajem maja. Puštanje na slobodu Stanišića i Simatovića bilo je, međutim, odloženo do kraja juna zbog žalbe koju je uložilo haško tužilaštvo. Stanišiću je tom odlukom naloženo i da se javi na Vojno-medicinsku akademiju u Beogradu radi utvrđivanja njegovog psihičkog i fizičkog stanja. Sudsko vijeće je naložilo i da Stanišić na privremenoj slobodi bude pod nadzorom ljekara koji će Tribunal redovno izvještavati o njegovom stanju.

Stanišića i Simatovića uhapsile su vlasti Srbije tokom operacije Sablja poslije ubistva premijera Zorana Đinđića, 12. marta 2003. godine. Stanišić je prebačen u Hag 11. juna, a Simatović 30. maja te godine.

U prvom pojavljivanju pred sudijom, obojica su izjavila da nisu krivi.

Stanišić i Simatović pušteni su na privremenu slobodu do početka suđenja 9. decembra 2004. godine. Po nalogu Tribunala, u pritvor u Sheveningenu vratili su se 11. februara ove godine.

(Beta/MONDO)

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE