• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

EU pritiska Prištinu da razgovara sa Beogradom

Francuska, Češka i Švedska su angažovane na ubjeđivanju Prištine da počne razgovore sa Beogradom o planu od šest tačaka, piše "Koha Ditora."


Prištinski dnevnik Koha ditore piše da su Francuska, Češka i Švedska angažovane na ubjeđivanju Prištine da počne razgovore sa Beogradom oko pitanja iz plana UN od šest tačaka.

List navodi da će, zbog toga, poslije Dana nezavisnosti Kosova 17. februara, oživjeti ideja o razgovorima Prištine i Beograda.

Dnevnik citira portparola UNMIK-a Rasela Gikija, koji je naveo da šef misije UN Lamberto Zanijer neće biti na Kosovu 17. februara, jer će imati sastanke u Briselu.

Ministar spoljnih poslova Srbije Vuk Jeremić najavio je juče da će Zanijer u Beograd doći u četvrtak, 19. februara. Jeremić bi 17.februara u Njujorku trebalo da razgovara sa generalnim sekretarom UN Ban Ki Munom.

Takođe, američki ambasador u Prištini Tina Kajdanou izjavila je da je u interesu ljudi na Kosovu da počnu razgovori Prištine i Beograda o neriješenim pitanjima koja se tiču svakodnevnog života, posebno srpske zajednice, a ne dijalog o "planovima od šest ili od četiri tačke".

"Bilo bi veoma dobro ako bi Kosovo i Srbija pronašli način da ragovaraju o tim pitanjima. To ne mora biti direktno, nadam se da preko Evropske unije možemo da nađemo način da dođe do tih ragovora, jer je EU prihvaćena od obje zajednice, i albanske i srpske", rekla je Kajdanou sinoć novinarima.

Na pitanje da li američka administracija očekuje priznavanje Kosova od vodećih međunarodnih institucija, američka ambasadorka je odgovorila da očekuje da će Kosovo proslijediti molbe za prijem različitim finansijskim institucijama.

"Čak je i predsjednik (Srbije, Boris) Tadić rekao prije neki dan da Srbija to neće spriječavati i da se to moglo očekivati", rekla je ona.

Kajdanou je naglasila da će organizacije odlučivati ponaosob o tome, jer svaka od njih ima svoja pravila o članstvu.

"Takođe vjerujemo da će biti u budućnosti individualnih priznanja Kosova. To se događalo u prošlosti i biće nastavljeno. Svaka zemlja ima svoje razloge iz kojih odučuje kada će i kako će nekoga priznati", istakla je ona.

(MONDO/agencije)

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE