• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Euleks traži dokaze o zločinima na Kosovu

Šef misije Euleksa Iv de Kermabon rekao je da će Euleks pokrenuti sve slučajeve etnički motivisanih zločina za koje ima dokaze


On je dodao da će njegova misija, koja je, kako je rekao, tehnička, nastojati da uvede vladavinu prava na Kosovu i Metohiji.

"Na nekim ratnim zločinima radimo i sa tužiocima iz Srbije, ali, osim što bih pozvao sve da budu pažljivi u izjavama o tome, pozvao bih i sve koji imaju dokaze i činjenice da doprinesu radu na svim tim slučajevima", rekao je Kermabon u intervjuu za "Novosti".

On je rekao da bi tužioci Euleksa mogli da otvore slučaj trgovine organima na sjeveru Albanije, u kojoj su učestvovali pripadnici OVK, pošto prikupe sve informacije i činjenice o tome.

"Euleks će prvo sve te fajlove i dokaze sakupiti i pregledati ih veoma pažljivo, i spreman je da preuzme i informacije od drugih ljudi, ako postoje. Kada sakupe sve informacije, naši tužioci bi mogli da otvore ovaj slučaj, jer je to u mandatu naše misije, i mi ćemo to uraditi", istakao je šef misije Euleks.

Kermabon je izjavio da Euleks "s ministrima Srbije razgovara o sređivanju vladavine prava na Kosovu".

"Već sam objasnio da je ovo tehnička misija, zato pokušavamo da ostvarimo tehničke veze sa Srbijom da bi ova misija mogla biti uspješna i da bi se sredila vladavina prava na ovom prostoru", rekao je on.

Kermabon je rekao da njegova misija nije nadležna za dolazak srpskih političara na Kosovo i Metohiju, objašnjavajući da se oni za to moraju obratiti specijalnom predstavniku visokog predstavnika EU Havijera Solane u Beogradu, poslije toga zahtjev se proslijeđuje u Prištinu, kod Pitera Fejta kao specijalnog predstavnika EU, koji kontaktira s Vladom Kosova i potom se odgovor vraća u Beograd.

Kermabon je izjavio da Euleks nije nadležan za sprovođenje plana od šest tačaka "jer je u pitanju dogovor između Srbije i UN", ali i da je misija EU "dio tog plana od šest tačaka, jer ta rekonfiguracija (UNMIK-a) znači implementaciju naše misije, i mi već radimo na tome".

"Mi radimo u oblastima na rekonfiguraciji misije i na raportiranju kod generalnog sekretara UN, odnosno mi smo pod Rezolucijom 1244. Mi pratimo rekonfiguraciju misije u oblasti vladavine prava", rekao je Kermabon.

Povodom oslobađajuće presude Fljorimu Ejupiju koji je drugostepenom presudom sudija Euleksa oslobođen optužbi za dizanje u vazduh autobusa "Nišekspresa", odnosno ubistvo 12 i ranjavanje dvadesetak putnika, Kermabon je rekao da su sudije Euleksa donijele odluku na osnovu činjenica, ali da je istraga nastavljena o tom i drugim slučajevima da bi se našli dokazi.

"Dosije tog slučaja UNMIK je predao nama, a sudije Euleksa su pregledale taj dosije i odluku donijele na osnovu činjenica, i mislim da moramo poštovati samostalnost pravosuđa, jer znam da je ovaj slučaj veoma težak", rekao je šef Euleksa.

Ejupi je prvostepenom presudom pravosuđa UNMIK-a bio osuđen na 40 godina zatvora.

(MONDO/Tanjug)

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE