Broj država koje su priznale nezavisnost Kosova u utorak je porastao na 60.
Ostrvska država na jugoistoku Afrike - Komori priznala je nezavisnost Kosova i o tome obavijestila kosovsko ministarstvo spoljnih poslova. Kosovo je u utorak priznalo i kraljevstvo Bahrein.
Ministar spoljnih poslova Kosova Skender Hiseni zahvalio je svom kolegi iz Komora na priznanju nezavisnosti i najavio da će ubrzo biti uspostavljeni diplomatski odnosi dvije zemlje, navodi se u saopštenju.
Bahrein, kraljevstvo u Persijskom zalivu, priznalo je nezavisnost Kosova, javila je danas državna agencija BNA.
"S obzirom na vjerske i kulturne veze naroda dvije zemlje i poštujući želju kosovskog naroda za nezavisnošću, Kraljevstvo Bahrein saopštava da priznaje Republiku Kosovo kao nezavisnu državu", saopštilo je ministarstvo spoljnih poslova Bahreina.
Venecuela o nezavisnosti Kosova
Međunarodni sud pravde primio pravno mišljenje Venecuele o legalnosti jednostrano proglašene nezavisnosti Kosova iako je podnijeto poslije isteka zadatog vremenskog roka. Do sada se 36 članica UN-a izjasnilo o ovom pitanju.
Međunarodni sud pravde dozvolio je Venecueli da podnese mišljenje o legalnosti jednostrano proglašene nezavisnosti Kosova poslije isteka vremenskog roka.
Venecuela je predala podnesak u postupku za utvrđivanje legalnosti proglašavanja nezavisnosti Kosova i Metohije 24. aprila 2009. godine, a MSP je kao krajnji rok za izjašnjavanje postavio 17. april.
Do sada se 36 članica UN-a izjasnilo po ovom pitanju. Među njima su Češka, Francuska, Kipar, Kina, Švajcarska, Rumunija, Albanija, Austrija, Egipat, Njemačka, Slovačka, Rusija, Finska, Poljska, Luksamburg, Libija, Velika Britanija, SAD, Srbija, Španija, Iran, Estonija, Norveška, Holandija, Slovenija, Letonija, Japan, Brazil, Irska, Danska, Argentina, Azerbejdžan, Maldivi, Siera Leone, Bolivija i Venecuela.
Pored tih zemalja, podnesak su uložile i vlasti iz Prištine, ali zbog činjenice da Kosovo nije članica UN, dokument pravnog tima kosovskih Albanaca tretiraće se kao pisani doprinos sudu i ne nalazi se na spisku koji je saopštio Međunarodni sud pravde.
Među 36 zemalja koje su podnijele mišljenje Sudu je i svih pet stalnih članica Savjeta bezbjednosti UN, odnosno Kina, Francuska, Rusija, Velika Britanija i SAD.
Iako je sadržaj venecuelanskog podneska još uvijek tajan, predsjednik te države Ugo Čavez još je ranije, u nekoliko navrata, oštro ustao protiv jednostrano proglašene nezavisnosti Kosova i američke uloge u čitavom procesu.
"Ne priznajemo nezavisnost Kosova. Mi protestujemo protiv toga i ne shvatamo kako moguće da postoje države koje to priznaju. To je deo pritiska SAD", rekao je Čavez odmah po proglašenju nezavisnosti Kosova.
Čavez je, istovremeno, oštro kritikovao Ujedinjene nacije, tvrdeći da je svjetska organizacija popustila pred igrama Amerike, koju je opisao kao "očajnu i dekanentnu imperiju".
Venecuela je prošlog septembra protjerala američkog ambasadora, u znak solidarnosti sa Bolivijom, koja se na istovjetan korak odlučila svega nedjelju dana ranije, optužujući SAD za miješanje u unutrašnje stvari te države.
(agencije/MONDO)