Iako Strukovni sindikat doktora medicine RS na čelu sa dr Miodragom Femićem već mjesec dana najavljuje štrajk, do njega još nije došlo. Stigle su optužbe Ministarstva zdravlja, ali i spremnost za razgovore.
Naime, na nedavno saopštenje iz Ministarstva zdravlja RS da ovaj sindikat iznosi neistine po pitanju visine plata zdravstvenih radnika u Srpskoj i nerealnom zahtjevu za povećanje plata od 25 odsto, Strukovni sindikat je pred javnost izašao sa saopštenjem u kojem se demantuju ovakvi navodi Ministarstva, ali se o održavanju štrajka još ništa ne zna.
Da nešto ne štima u Strukovnom sindikatu medicinara, pokazuje i pisanje Capitala da su se direktor Univerzitetskog kliničkog centra Republike Srpske Vlado Đajić, njegov zamjenik Nenad Stevandić i još devet ljekara i načelnika klinika Univerzitetskog kliničkog centra RS iščlanili iz Strukovnog sindikata doktora medicine RS zbog protivljenja najavljenom štrajku medicinara širom RS.
Doktori odlaze ili ne?
"Iz zdravstvenog sistema RS otišlo je 11,2 odsto ljekara, ili preko 22 odsto zdravstvenih radnika. Samo od decembra prošle godine do danas, 53 ljekara specijalista otišlo je u EU. Svi uče jezike i odlaze. Pogubno je da odlaze i oni koji su u stalnom radnom odnosu, pa imamo jednog ili nijednog specijalistu struke", naveo je Femić. Iz Ministarstva zdravlja tvrde da to nije tačno navodeći da je u svim javnim zdravstvenim ustanovama u Srpskoj 2017. godine radni odnos prestao za ukupno61 doktora medicine i 175 medicinskih tehničara.
Stevandić je rekao da iz Sindikata istupa jer „štrajk nije organizovan tri godine, koliko nisu uplaćivani porezi i doprinosi u najvećoj zdravstvenoj ustanovi RS, a sada se sve uklapa u političku priču“.
„Sada kada se prvi put, nakon četiri godine, isplaćuju porezi i doprinosi, i sada kada smo u budžet uplatili 20 miliona KM, obezbijedili redovne plate i uplatu poreza i doprinosa, oni najavljuju štrajk. Mirovali su dok nismo imali plate i doprinose“, kazao Stevandić.
Medicinari: Veće plate ili generalni štrajk!
Na kraju se sva priča svela na reprezentativnost Strukovnog sindikata medicinara RS. Iz Ministarstva zdravlja navode da generalni štrajk može da organizuje jedino većinski reprezentativni sindikat, što Strukovni sindikat nije. Femić ipak tvrdi da nisu tačni navodi resornog ministarstva da je ovaj sindikat obmanuo javnost i članstvo svojom najavom štrajka, jer navodno nema većinsku sindikalnu reprezentativnost i ne može legalno organizovati štrajk.
"Istina je da je ovaj Sindikat jedini reprezentativni sindikat u djelatnosti bolnica i djelatnost medicinske i stomatološke prakse, a zbog čega nema osnova da se utvrđuje njegova većinska reprezentativnost", tvrde iz ovog sindikata.
Podsjećamo, Strukovni sindikat doktora medicine RS još je u novembru od nadležnog ministarstva zahtjevao povećanje plata, ali odgovor ni danas nisu dobili. U januaru su najavili štrajk i počeli sa pripremama, a nedugo zatim Ministarstvo zdravlja je saopštilo da je povećanje od 25 odsto nerealno, ali da su spremni za razgovore ukoliko sindikat prestane iznositi neistine o platama medicinskih radnika u Srpskoj.
„Umjesto korektnih razgovora sa predstavnicima resornog ministarstva i otvaranja razumnog i fer socijalnog dijaloga, činjenica je da su organi ovog sindikata i njegovi članovi zbog navedenih legitimnih zahtjeva svakodnevno izloženi mobingu, diskriminaciji, kao i svakodnevnom prebrojavanju članstva u javnim zdravstvenim ustanovama“, saopštili su medicinari.
Glavni odbor Strukovnog sindikata je još jednom pozvao Ministarstvo zdravlja na organizuje razgovore a u cilju unapređenja zdravstvenog sistema u Republici Srpskoj.