• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Americi prijeti bankrot? Ministarka finansija upozorila kada bi zemlja mogla ostati bez novca

Autor Dušan Volaš

Dženet Jelen je u ponedjeljak pozvala Kongres da reaguje "što je prije moguće" kako bi riješio ograničenje od 31,4 biliona dolara. Gornja granica duga je podizana, produžena ili revidirana 78 puta od 1960. godine.

 Americi prijeti bankrot? Izvor: Unsplash / Alexander Mils

Američka ministarka finansija Dženet Jelen upozorila je da bi SAD mogle ostati bez gotovine do 1. juna ako Kongres ne uspije da podigne ili suspenduje gornju granicu duga. Dostizanje gornje granice duga značilo bi da vlada više nije u mogućnosti da pozajmi novac.

Jelen je u ponedjeljak pozvala Kongres da reaguje "što je prije moguće" kako bi rešio ograničenje od 31,4 biliona dolara.

Možda će vas zanimati

Predsjednik Džo Bajden sazvao je sastanak lidera Kongresa o tom pitanju za 9. maj.

Gornja granica duga je podizana, produžena ili revidirana 78 puta od 1960. godine.

U ovom slučaju, republikanci u Predstavničkom domu zahtijevali su drastično smanjenje potrošnje i poništavanje nekih aspekata dnevnog reda predsjednika Bajdena - uključujući njegov program otpisa studentskih kredita i poreske kredite za zelenu energiju - u zamjenu za glasove za podizanje gornje granice duga. Ovo je zauzvrat izazvalo primjedbe demokrata u Senatu i predsednika Bajdena, koji je prošle nedjelje rekao da se o tom pitanju "ne može pregovarati".

Predsjednik je, međutim, izložen sve većem pritisku poslovnih grupa - uključujući i Privrednu komoru SAD - da razgovaraju o prijedlozima republikanaca.

Sve ovo bi moglo da uzdrma globalna finansijska tržišta i sruši povjerenje u SAD kao globalnog poslovnog partnera, po prvi put u istoriji.

Izvor: EPA-EFE/MICHAEL REYNOLDS

Eksperti su upozorili da bi neizvršenje obaveza takođe moglo dovesti do odlaska SAD u recesiju i rasta nezaposlenosti. To bi takođe značilo da SAD ne bi mogle da pozajmljuju novac za isplatu plata vladinih službenika i vojnog osoblja, čekove socijalnog osiguranja ili druge obaveze. Čak bi i vremenske prognoze mogle biti pogođene time, jer se mnogi oslanjaju na podatke iz Nacionalne meteorološke službe koju finansiraju federalni organi.

U pismu članovima Kongresa u utorak, Jelen je rekla da smo "iz prošlih ćorsokaka u vezi sa ograničenjem duga naučili da čekanje do poslednjeg trenutka da se obustavi ili poveća limit duga može ozbiljno naštetiti poslovanju i povjerenju potrošača, mogu se podići kratkoročno troškovi zaduživanja za poreske obveznike, i da mogu negativno uticati na kreditni rejting Sjedinjenih Američkih Država".

Jelen je dodala da je nemoguće sa sigurnošću znati kada će tačno SAD ostati bez gotovine. Njeno saopštenje je stiglo istog dana kada je Kongresna kancelarija za budžet (CBO) izvestila da postoji "značajno veći rizik da će Trezor ostati bez sredstava početkom juna".

"Predviđeni datum iscrpljivanja ostaje neizvjestan, međutim, jer je vreme i iznos naplate prihoda i izdataka u narednim nedjeljama teško predvidjeti", navodi se u izvještaju CBO.

Trezor planira da poveća zaduživanje do kraja kvartala koji se završava u junu, u ukupnom iznosu od oko 726 milijardi dolara - oko 449 milijardi dolara više nego što je planirano ranije ove godine. Zvaničnici su rekli da je to djelimično zbog nižih prihoda od poreza na dohodak od očekivanih, veće državne potrošnje i gotovinskog bilansa na početku kvartala koji je bio niži od očekivanog.

U zajedničkoj izjavi od ponedjeljka, lider demokratske većine u Senatu Čak Šumer i lider demokrata u Predstavničkom domu Hakim Džefris rekli su da SAD "nemaju luksuz da čekaju do 1. juna da se okupe, donesu zakon kako bi izbjegli neispunjavanje obaveza i sprečili katastrofalne posledice za našu ekonomiju i milione američkih porodica".

Izvor: EPA-EFE/MICHAEL REYNOLDS

"Republikanci ne mogu dozvoliti da desničarski ekstremizam drži našu naciju kao taoca. Kongres je generacijama donosio odluke o potrošnji i prihodima u okviru godišnjeg budžetskog procesa, koji je trenutno u toku", navodi se u saopštenju. "To je odgovarajuće mjesto za debatu i diskusiju o fiskalnoj slici naše nacije - ne u situaciji talaca u kojoj ekstremni MAGA republikanci pokušavaju da nametnu Americi svoju radikalnu agendu.

Sa republikanske strane, predsjednik Predstavničkog doma Kongresa SAD Kevin Makarti optužio je predsjednika Bajdena da je "odbio da radi svoj posao" i da "prijeti da će našu naciju dovesti do svog prvog neizvršenog plaćanja".

"Sat otkucava", rekao je Mekarti u saopštenju. "Poslije tri meseca neaktivnosti Bajdenove administracije, Dom je reagovao, a u Senatu se nalazi nacrt zakona dok mi govorimo, a koji bi stavio u rizik neizmirenja obaveza. Senat i predsjednik moraju da počnu da rade - i to uskoro. "

U drugom pismu poslatom članovima Kongresa u januaru, Jelen je rekla da je Ministarstvo finansija počelo sa "vanrednim mjerama" kako bi izbjeglo bankrot vlade.

(EURACTIV.rs)

Možda će vas zanimati

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE