• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Objavljena lista 15 najbrže rastućih ekonomija u Evropi: Srbija na drugom mjestu, BiH nije na spisku

Rangirano je 15 vodećih evropskih zemalja prema projektovanom rastu BDP-a za 2024. godinu, na osnovu podataka iz Međunarodnog monetarnog fonda "World Economic Outlook".

 Lista 15 najbrže rastućih ekonomija u Evropi Izvor: Stefan Stojanović

Evropska ekonomija se suočava sa velikim izazovima, poput pada evra i prijetnji novoizabranog američkog predsjednika Donalda Trampa da će uvesti carine na uvoz robe iz EU. Ipak, uprkos brojnim problemima u različitim sektorima, pojedine zemlje su pokazale snažan ekonomski rast u 2024. godini, a među je i Srbija, podaci su sajta "Visual Capitalist".

Oni su rangirali 15 vodećih evropskih zemalja prema projektovanom rastu BDP-a za 2024. godinu, na osnovu podataka iz Međunarodnog monetarnog fonda "World Economic Outlook" iz oktobra 2024. godine.

Na vrhu liste je Malta čija ekonomija se opisuje kao ona koja se u velikoj mjeri oslanja na usluge, uključujući turizam i finansijske usluge. Zemlja je takođe uspešna u izvozu posebno elektronike i farmaceutskih proizvoda. Važno je napomenuti da je Njemačka najveći ekonomski partner Malte, čineći 13 odsto njenog izvoza.

Ekonomija Srbije našla se na drugom mjestu, podstaknuta trgovinom, turizmom, ugostiteljstvom i građevinarstvom. Na trećem mjestu je Bjelorusija, dok Rusija zauzima četvrto mjesto na njihovoj rang listi.

Turisti na Malti
Izvor: Touch The Skies / Alamy / Alamy / Profimedia

Ruska ekonomija, uprkos sankcijama, bilježi uspjehe zahvaljujući povećanoj trgovini sa Kinom i Indijom, kao i rastu lokalnih kompanija koje zamjenjuju zapadne firme.

Istovremeno, ukrajinska ekonomija očekuje rast od 3 odsto ove godine, uprkos ratu sa Rusijom i napadima na energetsku infrastrukturu. Taj rast podržan je otvaranjem koridora za izvoz preko Crnog mora prošle godine i značajnom pomoći međunarodnih partnera, uključujući institucije EU i Sjedinjenih Američkih Država, navodi "Visual Capitalist".

Kompletnu listu pogledajte OVDJE.

(EUpravo zato/Visual Capitalist)

Možda će vas zanimati

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE