Iznenadni poplavni talas u gradu Tuvumba u ionako poplavljenoj sjeveroistočnoj Australiji usmrtio je najmanje dvije osobe i mnoge ljude zarobio u kolima.
Bujica blatnjave vode protutnjala je Tuvumbom i odnijela sa sobom jednu ženu - pješaka, javlja agencija Asošiejted pres (AP), pozivajući se na policiju federalne države Kvinslend, koja je već nedjeljama pod vodom.
Australijski list Herald san izvjestio je da su u Tuvumbi poginule dvije osobe i da je za sada nepoznat broj ljudi nestao u jurišu "smrtonosnog zida vode, koji je podsjećao na cunami".
Na sajtu Herald sana može se vidjeti kratki video snimak podivljale blatnjave vode kako nosi jedan automobil, bacakajući ga kao igračku.
AP izvještava o drugom video snimku, na kojem se vidi čovjek koji se spasava od poplave držeći se za grane drveta.
Kako piše Herald san, blatnjava bujica je naišla bez upozorenja i doslovno odsjekla grad od ostatke svijeta, a postoje i nepotvrđeni izvještaji da je voda odnijela most na jugu grada i da se pod udarom vode srušila jedna zgrada u centru grada.
Svjedoci sa lica mjesta govore o benzinskim pumpama čije je dijelove bujica odnijela na čitav kilometar od mjesta na kojem su stajali.
Obilne kiše su krajem novembra pokrenule najveću poplavu koja je u poslednjih nekoliko decenija pogodila Australiju.
U njoj je do sada poginulo 11 ljudi, a oko 200.000 ljudi trpi posljedice poplave, koja je nanela ogromne štete privredi Kvinslenda.
Pod vodom je u jednom trenutku bila teritorija veća od Francuske i Njemačke zajedno.
(Beta)