Evropska unija odlučila je da pojača sankcije prema Kini, uvedene prošle godine, na osnovu novih izvještaja vezanih za ugnjetavanje ujgurskog naroda u kineskoj provinciji Sinđijang. Kineske vlasti tvrde da to nije pitanje ljudskih prava, već da se bore protiv terorista.
Poslanici Evropske unije najavili su jačanje sankcija protiv kineskih zvaničnika umešanih u navodna kršenja ljudskih prava u zapadnom regionu Sinđijanga.
Evropski parlament usvojio je u četvrtak neobavezujuću rezoluciju kojom se osuđuje sistematska represija nad Ujgurskom zajednicom u Kini, uključujući masovnu deportaciju, razdvajanje porodice, verska ograničenja i široku upotrebu nadzora. Pozivao se na zabranu uvoza robe napravljene prinudnim radom.
„Evropski parlament signalizira da više ne želi da EU bude saučesnik kineskog totalitarnog režima, koji već pet godina održava zločin protiv čovječnosti u provinciji Sinđijang“, rekla je potpredsjednica parlamenta Hajdi Hautala.
Rezolucija poziva izvršnu vlast EU i države članice da usvoje dodatne sankcije protiv visokih kineskih zvaničnika, kao i drugih identifikovanih u hakovanim policijskim dosijeima iz Sinđijanga. Takođe poziva Evropsku komisiju da predloži zabranu uvoza sve robe proizvedene prinudnim radom i svim kineskim kompanijama koje su navedene kao eksploatišu prinudni rad.
Borimo se protiv terorista
Stručnjaci smatraju da ova više simbolična rezolucija više štete može doneti Evropskoj uniji jer rizikuje da razbjesni kineske vlasti nakon što je Unija 2021. godine uvela sankcije protiv četiri kineska državljana i jednog entiteta zbog navodnih zloupotreba u Sinđijangu.
Peking je negirao optužbe, rekavši da su oni deo kampanje za zaustavljanje kineskog ekonomskog uspona.
Ju Vence, portparol Komiteta za spoljne poslove Nacionalnog narodnog kongresa, rekao je u petak da je zakonodavno telo azijske nacije osudilo donošenje rezolucije.
Izvor: YouTube/ViceNews/PrintscreenPitanje Sinđijanga nije pitanje ljudskh prava već borbi protiv terorizma, kazao je kineski zvaničnik.
Amerika preti zabranom uvoza
Glasanje je usledilo nakon objavljivanja hakovanih policijskih dosijea Sinđijanga prošlog mjeseca koji su dali nove dokaze o navodnim zločinima nad većinom muslimanskim etničkim manjinama Ujgurima u masovnim logorima u regionu koji čini skoro šestinu kineske kopnene površine, ali manje od 2 odsto njenog stanovništva. Izveštaji o kršenju ljudskih prava izazvali su međunarodnu negodovanje i u SAD, koje se spremaju daovog mjeseca zabrane uvoz sve robe iz ovog regiona.
Izvor: YouTube/ViceNews/Printscreen„Procurele slike, dokumenti i tabele bacaju novo svetlo na brutalne metode koje koristi kineska vlada, ozbiljno narušavajući kulturni i verski identitet ujgurskog naroda, opravdavajući masovne i neselektivne akcije pod maskom borbe protiv terorizma“, rekao je evropski komesar Valdis Dombrovskis.
(MONDO)