Troje djece i beba navodno su pronađeni nakon lutanja 17 dana Amazonom usled pada aviona.
U Amazonu u Kolumbiji je avion pao nakon čega su beba i troje djece lutali 17 dana, piše "Dejli Mejl". Tri dječaka starosti od 11 meseci, četiri i devet godina i njihova sestra od 13 godina su lutali Amazonom 17 dana. Jeli su voće i izbjegavali su divlje životinje.
Tela tri osobe pronađena su odmah nakon nesreće, a sumnja se da je uzrok pada aviona mehanički kvar. Među poginulima su pilot aviona, kao i majka četvoro djece. Više od 100 vojnika sa psima tragačima išlo je džunglom i tražilo je preživjele.
Oružane snage su saopštile da su napori u potrazi intenzivirani nakon što su spasioci naišli na “sklonište izgrađeno na improvizovani način od štapova i grana”, što ih je navelo da vjeruju da ima preživjelih. Predsjednik Gustavo Petro proglasio je spasavanje "radošću za cijelu zemlju“. On je tu vijest podijelio na svom "Tviter" nalogu, rekavši da su djeca otkrivena nakon "teških napora u potrazi" od strane vojske. Ispostavilo se da troje djece i beba i dalje nisu pronađena od strane vojske i policije, a predsjednik Petro je napadnut od strane javnosti, optužen je za obmanu jer nije provjerio informaciju koja mu je stigla sa terena.
Después de arduas labores de búsqueda de nuestras Fuerzas Militares, hemos encontrado con vida a los 4 niños que habían desaparecido por el accidente aéreo en Guaviare. Una alegría para el país.
— Gustavo Petro (@petrogustavo)May 17, 2023
Vojnici su u ponedjeljak i utorak pronašli tijela pilota i dvije odrasle osobe koji su letjeli iz džungle u San Hoze del Gvavijare - jedan od glavnih gradova u kolumbijskoj amazonskoj prašumi. Majka četvoro djece, jedno od troje pronađenih mrtvih, zvala se Magdalena Mukutuj Valensija. Ogromno drveće koje može da naraste do 40 metara visoko, divlje životinje i obilne padavine otežale su potragu.
U potrazi su korišćena tri helikoptera, od kojih je jedan izbacio snimljenu poruku bake djece na jeziku huitoto u kojoj im je rekla da prestanu da se kreću kroz džunglu. Visina i debljina drveća otežavali su uočavanje djece iz vazduha, a neka su dostizala visinu i preko 50 metara. Divlje životinje i jaka kiša takođe su produžili potragu, a uslovi u džungli se smatraju opasnim.
(MONDO)