Lov na kitove je i dalje unosan biznis na Islandu, ali uglavnom za Kristjana Loftsona koji ima veliki broj protivnika i kritičara.
Kristjan Loftson, vremešni osamdesetogodišnjak, poslednji je lovac na kitove u Evropi. Njegova kompanija "Hvalur" je se prijavila za dozvolu za lov na kitove i to na neodređeno vrijeme.
To je veoma razljutilo udruženja za zaštitu životinja i životne sredine koja su zatražila od zvaničnika Islanda da reaguju prije izbora koji se održavaju krajem mjeseca.
"Hvalur" je prethodno dobio dozvolu u trajanju od godinu dana da ubije više od 100 kitova perajara uprkos tome što je ova surova praksa suspendovana 2023. godine. Građani su pomislili da se sa lovom na kitove tada konačno prestalo, ali su se prevarili. Ankete pokazuju da većina Islanđana ne odobrava ovu vrstu lova čime je i to pitanje postalo vrlo značajno tokom predizbornih kampanja.
Poslanik Jon Gunarson iz Nezavisne partije bio je jedan od najvećih kritičara privremene zabrane lova na kitove. Suspenzija je uslijedila nakon izvještaja koji je pokazao da lov, sproveden 2022, nije ispunio zakon o dobrobiti životinja jer su se kitovi mučili - umirali su i po dva sata.
Ipak, zabranu je na kraju parlamentarni ombudsman proglasio neustavnom.
Islandom od 2021. vlada koalicija konzervativne Nezavisne partije, Napredne stranke desnog centra i ljevičarski Levo-Zeleni pokret. Politički savez se raspao početkom oktobra nakon raznih neslaganja.
Iako je davanje dozvola za lov na kitove birokratsko pitanje, proširilo se i na druge sfere.
Kitovi perajari su drugi najveći sisari na svetu, a nalaze se na crvenoj listi ugroženih vrsta kojima prijeti izumiranje. Broj im se povećao kada su prije nekoliko decenija države počele da zabranjuju njihov lov.
Međutim, i to se stalno mijenja, pa je Japan ovog maja saopštio da je sada ponovo dozvoljeno ubijati ih.
Ko je Loftson, islandski lovac na kitove?
Kristjan Loftson je kompaniju "Hvalur" nasledio od oca Loftura 1974. godine.
Karijeru su mu sedamdesetih i osamdesetih obilježili i sukobi sa aktivistima koji su u novembru 1986. uspjeli da mu potope dva broda.
There is disagreement amongst the ministers in Iceland’scaretaker government over whether to approve an application from Hvalur hf to continue hunting fin whales indefinitely.
— Blue Planet Society (@Seasaver)November 6, 2024
We must not allow such a monumental decision to be rushed through.❌https://t.co/pkaqLLqLIm
Nedavno je i holivudski glumac Leonardo Dikaprio pozvao na zabranu lova na kitove.
"Nisam zabrinut. Poznajem ljude ovde i poznajem politiku bolje od većine. Mislim da to neće biti problem. Vrlo sam uvjeren da ćemo loviti kitove naredne godine", rekao je prošle jeseni i bio je u pravu.
Loftson važi za jednog od najbogatijih ljudi Islanda, a svoja poslovanja je objedinio u velikoj investicionoj kompaniji koja ima dionice u bankama, ribarskom sektoru i IT firmama. Iz svega toga se može zaključiti da njemu lov na kitove nije ni potreban već to čini iz nekih drugih ubjeđenja.
Prema njegovim riječima, lov na kitove nije ništa suroviji od lova na jelene kakav postoji u Velikoj Britaniji. Iako je priznao da ima i "propusta", Loftson tvrdi da većina sisara gubi svijest "gotovo odmah".
Kako aktivisti tvrde, Islanđani čak ni ne jedu toliko kitovog mesa već ga izvoze u Japan gdje se smatra specijalitetom.
"Hvalur" 90 odsto svojih proizvoda prodaje upravo Japanu.
Iako je ušao u devetu deceniju, Loftson kaže da ne namjerava da se penzioniše.
"U vodama Islanda ima oko 40.000 kitova perajara, tako da možemo da ih lovimo vječno", zaključio je.
(EUpravo zato/Guardian)