Stručnjaci već dugo upozoravaju na štetne posljedice konzumacije energetskih pića kod djece i mladih.
Iako su zdravstveni rizici energetskih pića već dobro poznati, njihova popularnost ne jenjava. Smatra se i da jedna limenka mjesečno može negativno uticati na zdravlje, što je posebno zabrinjavajuće kada su u pitanju maloljetnici.
Rasprave o minimalnom dobu za konzumaciju energetskih pića traju više od decenije. U Njemačkoj ne postoji zakonski propisana minimalna starost za kupovinu ovih napitaka, ali su neki supermarketi i diskonti odlučili da uvedu sopstvena pravila, koja se uglavnom odnose na starosnu granicu kupaca.
Lanac supermarketa "Rewe" je otišao korak dalje i uveo dodatno pravilo. Fotografija, koju je korisnik podijelio na Redditu, prikazuje plakat iz jedne prodavnice na kojoj su navedena dva pravila vezana za prodaju energetskih pića.
Kako se navodi, prodaja je dozvoljena samo osobama starijim od 14 godina, što je relativno uobičajeno. Drugo pravilo, međutim, izaziva više pažnje – energetska pića ne smiju se prodavati prije 9 sati ujutro. Korisnik koji je podijelio fotografiju komentarisao je:"Znači, ne smijem da kupim energetsko piće prije smjene?".
Also darf ich mir vor einer Schicht keinen Energy kaufen?
byu/Ok_Vermicelli_5589 inaberBitteLaminiert
Mnogi korisnici društvenih mreža nagađaju da je ovo pravilo osmišljeno kako bi se spriječilo da djeca kupuju energetska pića prije škole.
Stručnjaci već dugo upozoravaju na štetne posljedice konzumacije energetskih pića kod djece i mladih. Visok sadržaj šećera i kofeina može izazvati probleme sa koncentracijom, povećati rizik od dehidratacije i dugoročno uticati na zdravlje srca. Uprkos tome, energetska pića ostaju lako dostupna i često se reklamiraju kao "pojačivači energije" koji privlače mlade potrošače.
(EUpravo zato/Bizportal)