Srpski ambasador u Austriji uputio je jednu molbu članovima Senata Insbruka i to zbog ovoga!
Ambasador Srbije u Austriji Nebojša Rodić i episkop austrijsko-švajcarski Andrej uputili su molbu članovima Senata Insbruka da razmotre sadržaj teksta na spomen-ploči, koja će biti postavljena na rodnu kuću Diane Budisavljević, piše Radio-televizija Srbije (RTS).
U pismu traže da se u tekstu o Austrijanki, koja je spasila više od 10.000 dece iz ustaških logora doda pridev "srpska" deca, jer, kako kažu, to odgovara istorijskom i faktičkom stanju.
Ovim povodom oglasio se i ministar spoljnih poslova Srbije Ivica Dačić za RTS.
"Uglavnom kada je reč o zločinima koji su se dešavali u Hrvatskoj, pokušava se uvek praviti neka vrsta relativizacije, odnosno to je postalo moderno da se ne govori ko su žrtve po toj nacionalnoj pripadnosti… Mislim da bi to u stvari bila obaveza da se tačno kaže o čemu je reč. To su bila u pitanju srpska deca", rekao je šef srpske diplomatije.
Diana Budisavljević bila je Zagrepčanka austrijskog porekla koja je za vreme ustaškog režima u Hrvatskoj spasila više od 10.000 srpske dece iz koncetracionih logora.
Diana je vodila detaljnu kartoteku dečijih sudbina, koju će joj nakon rata nepovratno oduzeti komunistička vlast 1945. godine, kada njeno germansko i građansko poreklo postaju nepoželjni, prenosi RTS.
Zahvaljujući Dianinom dnevniku, koji je nakon njene smrti pronašla unuka, rasvetljena je herojska uloga žene uverene da njen život nije vredniji od života nedužno progonjenih.
Ona je rođena u uglednoj insbruškoj porodici Obekser, nakon udaje za lekara Julija Budisavljevića dolazi u Zagreb.
Domaćica posvećena deci i suprugu u jesen 1941. u glavnom gradu novoproglašene tzv. Nezavisne Države Hrvatske saznaje za logore u kojima su smeštene pravoslavne žene s decom.
Akcijom heroine Dijane Budisavljević sprska deca su ne samo spasena sigurne smrti, već su i sačuvani i njihova vera, identitet i poreklo.