Američki predsednik Donald Tramp želi da vrati kontrolu nad gradovima u kojima su u toku žestoki protesti zbog ubistva crnca, ali i pljačke, nasilje, napadi na policajce i trgovce. Sve ovo se mora posmatrati i kao deo predizborne kampanje.
Izvor: Tanjug/AP Photo/Marcio Jose Sanchez
"Džozef Bajden, možda, ne može da pobedi Trampa na novembarskim izborima, ali bi korona virus mogla da ga košta drugog predsedničkog mandata", izjavio je za MONDO dugogodišnji američki diplomata, koji je bio u administraciji Bila Klintona, odgovarajući na pitanje kako to da je Bajden dobio većinsku podršku u Demokratskoj stranci i koji će biti, vrlo verovatno, rival Trampu na novembarskim izborima.
Epidemija korona virusa zaista je uzdrmala Trampa i njegovu administraciju, a on i najbliži saradnici pokušavaju da sve prevale na leđa Kine, koju optužuju za namerni nemar i neadekvatno reagovanje kada je virus tek počeo da se "pomalja". Amerika je počela da gubi na globalnom planu i mnogi analitičari smatraju da SAD, iako i dalje moćna, nije više i sila broj 1 u svetu. Uzdrmane ekonomski, ali i zdravstveno zavisne od Kine (više od 80% lekova se proizvode u Kini), Sjedinjenje Američke Države pokušavaju da se restartuju, ali mnogi sumnjaju da Tramp ima moć da to i uradi.
Uz sve "domaće igrače" koji ga žestoko opstruiraju!
Upravo tako bi trebalo čitati i ovo što se trenutno dešava u SAD. Rasni nemiri, koji su počeli nakon što su policajci u Minesoti ubili crnca Džordža Flojda, pretvorili su se u mnogim gradovima u pljačke, nerede, pa je Tramp najpre poslao Nacionalnu gardu, a sada ima nameru da rasporedi i vojne trupe.
Afroamerikanci nisu ljuti "samo" zbog novog slučaja ubistva na rasnoj osnovi, već i zbog toga što, tvrde, nisu imali adekvatnu zdravstvenu negu tokom korona virusa, da je najveći broj preminulih upravo afroameričkog porekla, kao i da su među onima koji su izgubili posao zbog ove zdravstveno-ekonomske krize najveći broj crnci.
Ulje na vatru dolivaju i poznate i uticajne ličnosti, poput debelo plaćenih američkih košarkaša, poput LeBrona Džejmsa, koji je odmah nakon ubistva Flojda, objavio komentar: "Love nas crnce, da li vam je sada jasno?".
Izvor: Tanjug/AP/Colter Peterson/St. Louis Post-DispatchBr. slika: 4040 / 40
Rasizam u Americi nije novost, niti je Tramp prvi predsednik koji se sa ovim problemom suočava. Uostalom, ni njegov prethodnik Barak Obama, iako Afroamerikanac, ništa nije uspeo da reši po ovom pitanju (da ne pominjemo da je svakog dana dvostrukog mandata Obame u Beloj Kući Amerika bila u ratu sa nekim!).
Protesti u Mineapolisu, koji su opravdano inicirani nakon ubistva Flojda, u međuvremenu su se raširili u još 40-ak gradova u SAD u 26 američkih saveznih država. U tim državama su guverneri iz Demokratske ili Republikanske stranke i svaki ima različit mmetod rešavanja problema. Pojedini guverneri i gradonačelnici su namerno povukli policiju sa ulica da bi građanima pokazali šta sve može da se dogodi kad nema policije, ima i gradova gde su se policajci pridružili demonstrantima... U pojedinim gradovima uveden je policijski čas.
Tramp je u ponedeljak uveče održao govor u kojem je najavio raspoređivanje hiljade i hiljade teško naoružanih vojnika i pripadnika snaga, sa zadatkom da "zaustave nerede, pljačke, vandalizam, napade i uništavanje imovine". Američki predsednik ima na pravo da mobiliše vojsku za unutrašnje potrebe još prema zakonu iz 1807. godine.
"Ako grad ili država odbijaju da preduzmu akcije koje su neophodne da bi se zaštitili životi i imovina, onda ću ja da pošaljem vojsku SAD da brzo reši njihove", poručio je Tramp.
Ovo nije prvi put da se američki predsednik poziva na takozvani "The Insurrection Act", koji mu daje mogućnost da upotrebi vojsku za unutrašnje potrebe. Tako nešto se dogodilo, na primer, i 1992. godine, nakon masovnih demonstracija i nereda u Los Anđelesu kada je policija ubila crnca Rodnija Kinga, a onda je porota oslobila svu četvoricu policajaca osumnjičenih za ubistvo što je pokrenulo lavinu, pa je na kraju vojska tada intervenisala da suzbije ogromno nasilje na ulicama Los Anđelesa.
Demonstracije, koje su inicirane nakon najnovijeg ubistva Džorža Flojda, u većini gradova su mirne, ali ima gradova gde su kriminalne grupe i razne druge organizacije, koje ko zna ko sve finansira, ubacile među demonstrante. Tako smo gledali pljačke radnji, supermarketa, ali i prebijanje trgovaca...
POGLEDAJTE OVAJ SNIMAK (UZNEMIRUJUĆI SADRŽAJ!)
BREAKING: man critically injured at Dallas riots
It appears he attempted to defend a shop with a large sword
Looters ran at him, then he charged rioters
They then beat him with a skateboard and stoned him with medium sized rocks
Ubistvo Džordža Flojda najnovije je u nizu ubistava crnaca ove godine u SAD.
U martu je policija u Luivilu (najveći grad države Kentaki) ubila medicinsku tehničarku u njenom krevetu dok su pretraživali stan u potrazi za drogom koja nije pronađena.
U februaru je u Džordžiji ubijen nenaoružani Afroamerikanac dok je džogirao u svom kvartu. Uhapšeni su otac i sin - belci - dva meseca posle ubistva i to samo zato što se na društvenim mrežama pojavio snimak njihovog pucanja.
Policija je u Džordžiji ubila i Amerikanca sudanskog porekla nakon što ih je navodno napao kamenom. Ispostavilo se da je nesrečnik bio mentalno oboleo.
U znak protesta zbog policijske brutalnosti i sistematskog rasizma 2013. u SAD je pokrenut pokret Black Lives Matter (Životi crnaca vrede). Pokret je postao viralan nakon što je sud oslobodio ubicu Afroameričkog tinejdžera Trejvona Martina. Pokret se prelio na ulice i pretvorio u masovne demonstracije nakon ubistva još dvojice Afroamerikanaca.