• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Banjalučke piramide (ili priča o nama)

Autor Siniša Stanić

I grad na Vrbasu ima svoje piramide. Ovo je priča o njima...

 Banjalučke piramide (ili priča o nama) Izvor: Zoran Pejašinović, Mondo

Nedavno je u žiži javnosti bio spomenik na Banjalučkom polju, koji ima formu obeliska. Inače, potonja riječ potiče iz grčkog jezika i znači „mali ražanj”, odnosno, ražnjić, pa nije čudo što narečeni kameni biljeg neki Banjalučani, jel' te, brkaju sa roštiljnicom sličnog imena. E, sad, kad bismo tjerali mak na konac, morali bismo imati u vidu da su stari Egipćani bili genijalni i veoma sposobni, pa su prije nekoliko hiljada godina – sa onom tehnikom – svoje ogromne obeliske klesali, odnosno, kopali iz monolita, tj. iz jednog komada stijene; dakle, nisu ih zidali blokovima. Zato bi se ovaj spomenik u Banjoj Luci – nekako „izgubljen u prevodu” između Merkatora i Delte – prije mogao smatrati piramidom.

SPOMENIK AUSTROUGARSKIM VOJNICIMA

Kao što je poznato, spomenuta piramida posvećena je austrougarskim vojnicima stradalim pri zaposjedanju grada 1878. godine. Naime, te godine velike sile su na Berlinskom kongresu odlučile da Bosnu i Hercegovinu daju Dvojnoj monarhiji da u njoj zavede red, ali se neki muslimani u tom vilajetu nisu mirili sa smjenom svjetova i voljom hrišćanskih sila. Na nekoliko mjesta po Bosni došlo je do žestokih okršaja sa dolazećom vojskom, a jedan od njih bio je na Banjalučkom polju. Tu se vodio ljuti boj, a nove vlasti su svojim soldatima, stradalim po majdanima i šipražju spomenutog polja, već tog ljeta sazidale kamenu piramidu. Nasred nje postavili su i natpis (sačuvan je na nekim starim fotografijama), ali su ga nečije ruke davno uništile.

Izvor: Zoran Pejašinović, Mondo

BETONSKA PIRAMIDA

Nekoliko stotina metara sjevernije je mnogo manja, jednostavna piramida. I na njoj je natpis. Na mermernoj ploči, utopljenoj u beton, čitamo da je ovaj biljeg podignut u pomen na Arifagu Šarčevića, „koji je pao od austriske puške” iste one 1878. godine. Kako je davni banjalučki hroničar Stojan Bijelić čuo od svojih „pametara”, Arifaga je strijeljan na tom mjestu, na sjevernom izlazu iz grada, kada su ga, sa još nekoliko drugova, austrougarski žandari poveli u neki daleki zatvor, valjda u Češkoj. Sudeći po Bijeliću, a i po starim novinama, Arifaga je imao još jedno prezime – Hadži(h)alilović. Njegov mezar na mjestu pogibije bio je, vremenom, zapušten, pa je banjalučka gradska opština 1937. godine na istoj lokaciji podigla betonsko turbe nalik na piramidu.

Izvor: Zoran Pejašinović, Mondo

SPOMENIK PALIM BORCIMA

O Spomeniku palim borcima u centru grada, još jednoj banjalučkoj „piramidi”, nema se šta novo kazati. Podignut je odmah poslije oslobođenja 1945. godine, takođe, na brzinu, na mjestu u ratu porušene pravoslavne bogomolje. Prije tridesetak godina izmješten je na današnju lokaciju kod hotela Bosna. Inače, sazidan je blokovima od sedre, a na vrhu јe montirana bijela, mramorana petokraka. Na pročelju je golemi epitaf, koji je – u duhu bratstva i jedinstva – ispisan ćirilicom i latinicom.

Izvor: Zoran Pejašinović, Mondo

....

Sve tri banjalučke „piramide” su, kao kakav bukov tronožac, skromnih estetskih dometa, ali služe svrsi, spominju i opominju. Sve tri su podignute običnim ljudima, stradalnicima što dadoše svoje jedine živote u račun tako različitih, a tako sličnih ideja i ideologija, iza kojih su se, kao iza memljivih i uflekanih paravana, odvajkada cerekali presiti faraoni.

(Zoran Pejašinović)

Možda će vas zanimati

Tagovi

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE