Rasprave u javnosti da li đaci treba da nose školske uniforme traju već duže vrijeme. Dok jedni smatraju da bi ovakav kodeks oblačenja imao mnoge benefite, drugi su mišljenja da nekadašnji simbol prepoznatljivosti školaraca treba da ostane u prošlosti.
Osnovna škola "Mladen Stojanović" u Gornjim Podgracima kod Gradiške prethodnih godina bila je jedna od rijetkih obrazovnih ustanova u Republici Srpskoj koja je u dogovoru sa roditeljima i učenicima uvela kodeks oblačenja za sve đake. Međutim, kako Mondo saznaje sa takvom praksom se stalo od 2022/2023. školske godine.
"Nakon dolaska novog školskog rukovodstva nošenje uniformi tj. tzv. kecelja je ukinuto. Ne znam zašto, ali jednostavno je tako. Imali smo skoro deset godina pozitivnog iskustva i sa učenicima i sa roditeljima. Glavni razlog što smo pokrenuli to je ono što je opštepoznato, prikirivanje socijalnih ralzika, ali i osjećaj pripadnosti jednoj grupi, što je veoma bitno u lokanoj sredini. Dječaci su nosili plavu, a djevojčice crvenu odjeću. Cijena kompleta je bila 20 KM", rekao nam je Miladin Branković, bivši direktor u pomenutoj školi.
Stručnjaci ističu da bi, pored porodice, škola trebalo da bude najvažnija socijalna komponentna u odgajanju, vaspitanju i generalno socijalizaciji djece i mladih. Očuvanje njenog digniteta u društvu garant je opstanka i progresa istog ali bez dvosmjerne komunikacije na relaciji institucija - porodica to nije moguće.
Sociolog Vladimir Vasić smatra da je dilema oko uvođenja školskih uniformimač sa dvije oštrice. Prema njegovim riječima, sa jedne strane uveo bi se znatan red i poredak u školske redove gdje bi se, na prvi pogled znatno smanjila i stavila po stranu, u današnje vrijeme, izuzetno ispoljena klasna podjeljenost među populacijom, a koja se, od strane roditelja, često manifestuje i preko djece.
"Imamo slučajeve gdje djeca imućnijih i 'važnijih' roditelja njihov status u društvu direktno ispoljavaju kroz materijalno, što naravno nije generalni i opšti zaključak. Sa te strane uvođenje uniformi bi za početak djeci vratilo status koji im pripada, a to je da su djeca i da je to najvažnije da budu i ostanu. Takođe, kod djece bi se razvijao pozitivan osjećaj samoidentifikacije i lakše socijalne adaptacije odnosno razvijao bi se osjećaj pripadnosti grupi što bi u znatnoj mjeri gušilo individualizam, odbačenost i egoizam koji je bolest savremenog svijeta", rekao je Vasić za Mondo portal.
Kao dodatni razlog "za" eventualno uvođenje školskih uniformi u obrazovni sistem naš sagovornik navodi i to što bi se kod djece razvijala osobina pripadanja zajednici i potreba za opšti doprinos istoj. Na taj način bi se, kako tvrdi, uvelo ozbiljnog reda u smislu očuvanja ugleda škole odnosno izbjeglo bi se degradiranje vaspitno obrazovne ustanove od strane učenika/ica koji vulgarnim i nedoličnim oblačenjem doprinose takvoj opštoj strukturi.
Izvor: ShuterstockVasić ističe da bi se uvođenjem uniformi za učenike u znatnoj mjeri smanjila i mogućnost isticanja djece u negativnom i devijantom smislu.
"Bilo bi im onemogućeno da preko odjeće, koja je u nekim sučajevima uočljiv indikator destrukcije ili samoindentifikacije sa istom, manifestuju i promovišu takvo ponašanje. Prvenstveno mislim na agresivne poruke u vidu natpisa, prikazivanje destruktivnih likova i nastojanje njihovog promovisanja i slično. Svidjelo se to nekome ili ne, stil oblačenja i često isticanje nekakvih ikonografija na taj način često dovoljno pokazuje o kakvim sklonostima ličnosti je u pitanju i kakve su manifestne, ili latentne namjere pojedinca, odnosno, kakva su njegova interesovanja, vrijednosti, stavovi...i namjere na kraju", ističe on.
Izvor: Srna/Ognjen BegovićDjeca su, naročito u ranom školskom uzrastu, brutalno iskrena i kako navodi Vasić, često dolazi do nesuglasica i destrukcije među njima na temelju zadirkivanja, omalovažavanja u materijalnom smislu, ismijavanja na relaciji izgleda, oblačenja, statusnih simbola itd.
"Dakle, uvođenjem uniforme to bi se izbjeglo. I najmanji problem u svemu ovome su djeca. Kako objasniti neznavenim roditeljima koji od djece prave pokretne reklame za prestižnu markiranu konfekciju i na taj način, preko leđa djece, zadovoljavaju svoj egoizam i pokazuju 'prestiž' u društvu. Dijete treba da bude dijete i za svoj status i ugled se treba boriti.Skupocjena garderoba nije jedini indikator ugleda u društvu", rekao je Vasić za naš portal.
S druge strane naš sagovornik uviđa i jedan, kako tvrdi, ozbiljan problem koji se odnosi na uvođenje uniformi u škole, a to je mogući uticaj na kolektivnu svijest djece koju ćemo na trenutak uniformisati i naučiti ih da je sve jednako, isto, besklasno...
"Zapravo, svi znamo da je po srijedi jedna obična laž – da svijet ovaj leži u dubokoj podijeljenosti, da je temeljen na klasnim razlikama i da se jasno iscrtava linija između bogatih i manje bogatih, a da je siromašnih sve više i više. Dakle, bojim se da djeca na vrijeme neće spoznati lekciju da nismo svi isti ali da je najvažnije, u uniformi ili ne, da shvate da to što je spolja ne manifestuje ono iznutra, jer više puta, skupocjena košulja, odijelo, brendirana garderoba ili nekakvo blještavilo oslikava unutrašnju prazninu. Učimo djecu da je važnija unutrašnja uniforma", zaključio je sociolog Vladimir Vasić.
Izvor: ShuterstockIstraživanja prestižnih škola u svijetu gdje je uniformisanost učenika obavezna pokazuju da je ova praksa višestruko pozitivna. Uvođenje školskih uniformi može uticati na ocjene, pohađanje nastave, ali i ponašanje učenika i đačku delikvenciju. Ono što se na našem području prevashodno želi postići je prevazilaženje socijalnog jaza među vršnjacima, bar vizuelno.
Mondo je nedavno anketirao pratioce naše fejsbuk stranice gdje smo upitali korisnike ove društvene mreže da li bi podržali ideju da se školske uniforme vrate u škole. Reakcije ljudi i njihovi komentari su uglavnom pozivitivni, dok ima i onih koji se ne slažu sa eventualnim kodeksom oblačenja među učenicima.
Neki od komentara su: "Da ,svima iste ali da svi ispoštuju (učitelji, nastavnici, profesori, portiri, sekretari, direktori)...", "Da, apsolutno. Radim u školi u kojoj djeca nose uniforme, a učitelji mantile", "Odijelo ne čini čovjeka. Loša osoba/loš učenik/loš drug ostaje loš, bez obzira na to šta ste mu obukli. Ne treba nam uređivanje spoljašnjosti, problem dolazi iznutra", "Poslije uniforme na privatni fakultet ili na štand gdje se kupuju diplome, ne ide jedno uz drugo. Ostavimo uniforme u prošlosti, kao i normalno školstvo i ostale stvari koje su vrijedile!"...
Zakon u Republici Srpskoj ne propisuje obavezu uvođenja uniformi, te je odluka o njihovom uvođenju prepuštena školama da sa roditeljima i učenicima urede ovo pitanje.
"Ministarstvo prosvjete i kulture takvu odluku ne osporava, nego u tom slučaju iskazuje svoju saglasnost. Najvažnije je da odluka bude donesena u dogovoru sa roditeljima i učenicima i prihvaćena od svih", rekli su ranije za MONDO iz Ministarstva prosvjete i kulture Republike Srpske i istakli da je praksa uvođenja školskih uniformi dosta rijetka.
"Imali smo nekoliko pitanja učenika o uvođenju školskih uniformi i kao konačni rezulatat takve inicijative, u neke škole je uvedena obaveza nošenja školskih uniformi", naveli su iz resornog ministarstva.
(Mondo)
*/Preuzimanje teksta, vijesti, fotografija i video snimaka dozvoljeno uz vidljivo navođenje izvora i linka ka Mondo portalu/