Iako su ranije uložena značajna sredstva u obnovu Kastela, neki dijelovi tvrđave su i dalje prepušteni zubu vremena. Smještena nedaleko od centra Banjaluke artiljerijska kasarna kao svjedok davne prošlosti nemilice propada i (za sad) se ne nazire rješenje njene sudbine.
Artiljerijska kasarna najugroženiji je objekat tvrđave Kastel koji se nažalost godinama urušava. Veliki dio banjalučke tvrđave obnovljen je zahvaljujući sredstvima iz evropskih fondova, ali je ostalo još radova, odnosno da se sanira dio bedema i pomenuti objekat koji je najviše ugrožen iako postoji kompletna projektna dokumentacija za obnovu i revitalizaciju cijelog Kastela.
Za brigu o Kastelu zadužen je Kulturni centar Banski dvor, a Grad Banjaluka od tvrđave planira da napravi posebnu ustanovu i instituciju. Gradonačelnik Banjaluke Draško Stanivuković nedavno je izjavio da se nastavlja obnavljanje zidina tvrđave, a da grad ima plan i za staru artiljerijsku kasarnu.
"U ovom trenutku radimo na osvjetljenju Kastela. I to je važno jer tamo je mrkli mrak, ne možete naveče da prošetate, ne možete ništa", istakao je Stanivuković.
Izvor: Dušan Volaš, mondo.baKada je riječ o mogućoj rekonstrukciji artiljerijske kasarne iz gradske administracije za Mondo su istakli da su imali određene pregovore sa investitorom, ali da je odustao od projekta jer je zahtjevan imajući u vidu da se radi o zaštićenom spomeniku, te je samim tim i rekonstrukcija skupa.
Iz Republičkog zavoda za zaštitu kulturno-istorijskog i prirodnog nasljeđa takođe su potvrdili da je Artiljerijska kasarna u jako lošem stanju.
"Postoji kompletna projektna dokumentacija za obnovu i revitalizaciju tvrđave Kastel, na koju je Zavod dao saglasnost, što znači da bi objekat trebalo da bude hotel", istakli su oni za "Nezavisne novine" ranije, te dodali da zbog različitih okolnosti može doći do promjene navedene namjene, ali je ključno da izabrana namjena ne ugrožava zaštićeno dobro, odnosno ne narušava njegova spomenička svojstva i vrijednosti.
Izvor: Dušan Volaš, mondo.baIz Gradske uprave za naš portal ranije su potvrdili kako će i dalje nastaviti sa traženjem investitora, a sve kako bi artiljerijska kasarna bila rekonstruisana.
"Artiljerijska kasarna je sigurno jedan od najinteresantnijih dijelova tvrđave i mogla bi se koristiti u različite namjene, kada bi bila rekonstruisana. Za te radove bi trebalo oko deset miliona KM", kažu.
Istoričari smatraju da je Kastel važan istorijski objekat i predstavlja značajan resurs u budućem razvoju grada koji može imati važnu ulogu u kulturnom životu.
"Postoji mogućnost da se u okviru Kastela formira i muzej grada Banjaluka, jer je ona jedan od rijetkih gradova ove veličine u Evropi koji nema svoj gradski muzej, a Kastel bi predstavljao idealan izbor, jer ovaj lokalitet pruža mogućnost upoznavanja sa cjelokupnom prošlošću grada na Vrbasu, od paleolita do savremenog doba", istakao je Janko Vračar, savjetnik u Odjeljenju za istoriju u Muzeju Republike Srpske
Na informativnoj ploči kod oronulog objekta stoji da je artiljerijska kasarna podignuta 1865. godine, odnosno krajem turske uprave. Imala je prizemlje i sprat, te krov od cigle. Podzide i temelji sačinjeni su od sedre, a pod između etaža nosila je konstrukcija od drvenih greda. Zgrada je do rijeke imala deset prozora u dva nivoa, a na suprotnoj sjevernoj strani, po osam. Ulaz, sa balkonom iznad njega, bio je na sjevernoj strani. Za vrijeme austro-ugarske vladavine, prozori su ukrašeni lukovima i ramovima od cigle. Poslije Drugog svjetskog rata u ovoj zgradi je bio smješten muzej, ali je objekat ozbiljno oštećen u zemljotresu 1969. godine. Od tada čeka temeljnu rekonstrukciju ili rušenje.
BONUS VIDEO:
(Mondo)