Globalnom apelu Koalicije za zaštitu Rijeka BiH upućenom Federaciji BiH pridružio se poznati glumac Leonardo Di Kaprio, koji je već godinama aktivan kao ekološki aktivista.
Poznati glumac na svom Twitter profilu podijelio je video kojim se poziva na očuvanje divljih rijeka BiH.
Let Bosnia and Herzegovina’s rivers run free! Unless the gov. turns into law a resolution to ban small hydropower projects, 1,000s of km of the country’s wild rivers—& the people & wildlife that depend on them—will be at grave risk.#BiHRunsFree#jaBiHdatecempic.twitter.com/Vlp3MM52k4
— Global Wildlife Conservation (@Global_Wildlife)September 22, 2020
Vodeće globalne organizacije za očuvanje prirodne sredine podržavaju Koaliciju za zaštitu rijeka BiH, te apeluju na Vladu Federacije Bosne i Hercegovine (FBiH) da se Zaključak o potpunoj zabrani izgradnje malih hidroelektrana (MHE) u FBiH koji je Predstavnički dom Parlamenta FBiH usvojio 23. juna 2020. Godine,hitno implementira u cijeloj FBiH, bilo izmjenom postojećeg zakonodavstva ili donošenjem novih propisa kojim bi se momentalno zabranila i spriječila daljnja nekontrolisana gradnja MHE u FBiH.
U slučaju da Vlada FBiH ne postupi po ovom Zaključku, odnosno Parlament FBiH isti ne usvoji u formi posebnog zakona, nastaviće se sa ugrožavanjem hiljade kilometara toka divljih rijeka, kvaliteta života lokalnih zajednica, prava na pristup pitkoj vodi, turističkog potencijala zemlje, kao i prirode i divljih životinja koje zavise od zdravih vodotoka.
„Ovo je prilika za Bosnu i Hercegovinu da svojim primjerom postane prva u Evropi po zaštiti netaknutih i biološki najraznovrsnijih rijeka na kontinentu“, rekao je Barni Long, viši rukovodilac za zaštitu vrsta u organizaciji Global Wildlife Conservation.
„Ohrabrio nas je skorašnji Zaključak o potpunoj zabrani izgradnje MHE kojim se štite rijeke, ali da bi to zaista urodilo plodom, sada se mora preinačiti u zakon. U suprotnom, MHE će nastaviti da nanose nepopravljivu štetu živom svijetu koji zavisi od slatke vode i ljudima koji tu žive, što će promijeniti ravnotežu ovih ekosistema koji doprinose ukupnom zdravlju naše planete“.
Rijeke između Slovenije i Albanije, uključujući i rijeke u Bosni i Hercegovini, smatraju se najvažnijim čvorištem za ugroženu biološku raznovrsnost slatkih voda u Evropi. Šezdeset devet vrsta koje žive u ovim rijekama ne živi nigdje drugdje u svijetu. Balkanske rijeke - poznate i kao „plavo srce“ Evrope - su dom za pastrmku glavaticu, mekousnu i prespansku pastrmku; ugroženu (ili dunavsku) mladicu; ugroženog balkanskog risa i ugroženog bjelonogog raka. One pružaju kritično važno stanište za mnoge od 113 ugroženih vrsta slatkovodne ribe na Balkanu.