• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Korona ''sakrila'' javne informacije: Na odgovore se čeka mjesecima, a neki ne stignu nikad

 Bojana Ninković
Autor Bojana Ninković

Epidemija koronavirusa usporila je rad institucija u BIH, pa se na pristup pojedinim informacijama čekalo više od pet mjeseci, istakli su u Transparensi internešnalu BiH (TI BiH) povodom Svjetskog dana slobode pristupa informacijama.

 pristup informacijama sloboda BiH transparentnost TI BIH  Izvor: Gettyimages, EvilWata/iStockphoto

U TI BiH su naglasili da su javne ustanove generalno najostljivije bile na pitanja o neto platama zaposlenih i naknadama za članove pojedinih odbora.

Navodeći konkrente primjere problema u pristupu informacijama, u Transparensiju su naglasili da u pojedinim slučajevima tražene informacije uopšte nisu dobili.

"Informacijama o uslovima pod kojima se skladišti donirana medicinska oprema bilo je nemoguće pristupiti. TI BiH nije ostvario pristup informacijama o tome pod kojim uslovima i na koji način angažovana firma 'Krajinagroup d.o.o.' Banjaluka koje je prvo besplatno ponudila svoje prostorije za potrebe uskladištenja donirane medicinske pomoći da bi na kraju, na prijedlog Ministarstva zdravlja RS Republički štab za vanredne situacije donio zaključak o plaćanju zakupnine u mjesečnom iznosu od 21.500 KM," naglasili su u Transparensiju.

Možda će vas zanimati

Kako su dodali, TI BiH je podnosio zahtjev Fondu zdravstvenog osiguranja RS, te tražio dostavu kopije Ugovora koji je Ministarstvo zdravlja potpisalo sa pomenutom firmom, kao i informaciju da li je zaključivanju istog prethodio postupak javne nabavke.

"Fond nije dostavio kopiju traženog ugovora, kao ni obrazloženje zbog čega se odbija pristup ovoj informaciji zbog čega je TI BiH izjavio žalbu. Javnost je ostala uskraćena za informaciju zašto je ministarstvo predložilo da se firmi 'Krajinagroup' počne plaćati zakupnina u tako velikom mjesečnom iznosu, kada je ta firma sama izrazila spremnost da besplatno ustupi svoje skladišne prostorije kako bi se u njih skladištila donirana sredstva," naglasili su u TI BiH.

Na isti način nisu mogli pristupiti ni informacijama o nabavci respiratora u FBiH, jer je Federalna uprava civilne zaštite u svom odgovoru navela da je sva dokumentacija vezana za ovu nabavku izuzeta 5. maja ove godine od strane SIPA-e i Tužilaštva BiH.

Istakli su da privatnim vrtićima nisu dostavljene informacije zašto im nisu odobrena bespovratna sredstva, kao vid pomoći zbog epidemije virusa.

"Predstavnici Asocijacije privatnih predškolskih ustanova iz Banjaluke pokušali su da ostvare kontakt sa institucijama i dobiju informacije zbog čega nisu uvršeni na spisak, međutim odgovor je izostao. Tek nakon obraćanja TI BiH, Ministarstvo prosvjete i kulture RS je ove ustanove uvrstilo na spisak, te su uspjeli dobiti bespovratna sredstva za mart i april tekuće godine," naveli su u Transparensiju.

Po njihovim navodima preduzeće "Integral Inženjering" je protivzakonito ušlo na nepokretnosti koje su bile u postupku eksproprijacije za gradnju autoputa "Vc" na području Grada Doboja i uništivši voćnjake i usjeve, bez bilo kakvog obavještenja ili rješenja dostavljenog vlasnicima nepokretnosti.

"Vlasnici nepokretnosti nisu mogli doći u posjed informacije po kojem pravnom osnovu su vršeni radovi na predmetnim nekretninama početkom aprila, kada je stupanje u posjed nekretnina dozvoljeno tek u junu tekuće godine. TI BiH se više puta obraćao RUGIP-u Doboj i Vladi RS, te mu je iz Vlade potvrđeno da je tek 4. juna RS, kao korisniku eksproprijacije dozvoljeno stupanje u posjed predmetnih nekretnina, što znači da su za vrijeme vanrednog stanja nekretnine građana Doboja protivzakonito uzurpirane," istakli su u Transprensiju.

Takođe su dodali da su 9. marta ove godine zahtijevali informacije o podržanim projektnim prijedlozima po Javnom pozivu Ministarstva trgovine i turizma za finansiranje projekata u oblasti turizma i ugostiteljstva.

"Ministarstvo je dostavilo tražene informacije poslije pet mjeseci,a gotovo dva mjeseca od okončanja vanrednog stanja u RS. Zakonski rok za dostavljanje informacija je 15 dana. TI BiH je uputio urgenciju početkom jula, a informacije su konačno dostavljene sredinom avgusta. Ovaj slučaj ilustruje koliko je bio usporen i netransparentan rad institucija od izbijanja epidemije koronavirusa," upozoravaju u TI BiH.

Pročitajte i ovo

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE