U Srbiji je do dekriminalizacije klevete došlo usljed prečeste i neopravdane upotrebe ovog krivičnog djela, na prvom mjestu u postupcima protiv novinara, kaže sudija Miodrag Majić za Mondo.
Majić, koji je sudija Apelacionog suda u Beogradu, objašnjava da je nerijetko ovo djelo zloupotrebljavano kako bi se i na taj način gušila sloboda štampe.
"Novinari su bili iscrpljivani bezbrojnim postupcima u kojima bi dokazivali tačnost sopstvenih tvrdnji i sve to je posljedično imalo znatnog uticaja na i inače krhku nezavisnost medija na ovim prostorima. U tom smislu čini se da je, iako je stanje na planu slobode šampe i dalje izuzetno loše, kod nas dekriminalizacija donekle olakšala stvari", rekao je Majić za Mondo u intervjuu koji na našem sajtu možete pročitati u petak ujutru, povodom promocije njegove nove knjige u Banjaluci.
Sa druge strane, Majić upozorava na činjenicu da je javni govor (misli se na Srbiju) u toj mjeri degradiran i iskvaren da je u nedostatku ovakvog vida reakcije potrebno pronaći druge mehanizme kojima bi se pojedinci zaštitili od nekažnjivog širenja neistina koje o njima iznose neodgovorni i nevaspitani ljudi.
Podsjećamo da je ministar pravde Republike Srpske Miloš Bukejlović, obrazlažući nacrt izmjene Krivičnog zakonika RS koji podrazumijeva kriminalizaciju klevete, napravio paralelu, pojašnjavajući da isti zakon postoji u Srbiji. Međutim, kleveta je u Srbiji dekriminalizovana još 2012. godine.
(Mondo)