SDS je uložio žalbu Apelacionom odjeljenju Suda BiH na odluku Centralne izborne komisije /CIK/ BiH koja je odbacila prijavu ove stranke za izbore, ali će bez obzira na njen ishod izaći u oktobarske izbore, izjavio je predsjednik SDS-a Milan Miličević.
Miličević je pojasnio da postoji način da SDS pod svojim grbom, zastavom i članstvom koje podržava ideju stranke to učini.
"SDS izlazi na izbore i to ne treba da je upitno. Naši kandidati za načelnike i gradonačelnike su u 95 odsto lokalnih zajednica već poznati, naše odborničke liste su u najvećoj mjeri već formirane", rekao Miličević nakon sjednice proširenog Predsjedništva stranke, prenosi Srna.
Miličević je očekuje pozitivno rješenje Suda BiH, ističući da se žalba, koja je uložena u predviđenom roku, bazira na zakonu i ljudskim pravima koje se tiču slobode političkog djelovanja i izražavanja stavova, shodno demokratskim principima koji važe svuda u svijetu.
"Treba da je sramota svakog člana CIK-a koji je digao dva prsta za ovakvu odluku, pogotovo one koji dolaze iz Republike Srpske", rekao je Miličević, te okrivio da iza takve odluke stoje "stranci i aktuelna vlast, uključujući Agenciju za bankarstvo".
Miličević je naveo da je odluka CIK-a sramna i nezabilježena u dosadašnjoj praksi od kako traju izbori u Republici Srpskoj i BiH.
"SDS je jedina stranka koja je na ovim izborima praktično zabranjena", rekao je Miličević nakon sjednice proširenog Predsjedništva stranke.
Potpredsjednik SDS-a Ognjen Bodiroga smatra da je greška to što je SDS predložio ove članove CIK-a među kojima su Srbi koji su se "drznuli da pokušaju da ugase ono što je stvoreno da bi se zaštitio narod na ovim prostorima i spasio od uništenja".
Centralna izborna komisija BiH odbacila je prijavu SDS-a za učešće na lokalnim izborima u oktobru jer, kako je rečeno, ne ispunjava propisane uslove zbog toga što je račun stranke za finansiranje kampanje otvoren na fizičko lice.
SDS-u je ugašen jedini transakcioni račun u banci nakon upozorenja iz američkog Ministarstva finansija finansijskim institucijama u BiH da prekinu poslovanje sa fizičkim i pravnim licima koja su na listi sankcija OFAC-a jer bi im u suprotnom moglo biti otežano poslovanje u međunarodnom platnom prometu, sa kompanijama, institucijama i finansijskim servisima zapadnih zemalja. SDS je na listi sankcija od 2004. godine.
(MONDO)